Μπάσκετ: «Γαλαζοκίτρινο» το «αιώνιο» ντέρμπι

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε την Ομόνοια

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής στο ντέρμπι αιωνίων, επικρατώντας με 94-82 επί της Ομόνοιας για την 11η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Η ομάδα του Μάριου Αργυρού πανηγύρισε την 7η συνεχόμενη νίκη της, με MVP του αγώνα τον Κωνσταντίνο Σιμιτζή που πέτυχε 30 πόντους, 5 τρίποντα και 4 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Ομόνοια μπήκε μπροστά στο σκορ στο 1’ με 2-0, όμως ο Ομόγκμπο πέτυχε τρίποντο στο 3’ δίνοντας στους «γαλαζοκίτρινους» προβάδισμα. Στο ίδιο λεπτό ο Κριλ έκανε το 4-3 δίνοντας ξανά το προβάδισμα στους «πράσινους». Η Ομόνοια ήταν για όλο το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ, φτάνοντας μάλιστα στο +8 στο τελευταίο λεπτό με το τρίποντο του Φλουντ (22-14).

Στη δεύτερη περίοδο η Ομόνοια ανέβασε τη διαφορά της στο +12 με το εύστοχο τρίποντο του Σμιθ στο 11’ για το 28-16. Ο ΑΠΟΕΛ μείωσε στο 26-31 με το τρίποντο του Σιμιτζή στο 15’, ενώ οι εύστοχες βολές του Χειμώνα στο 17’ έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με 34-34. Στο τέλος ημιχρόνου η Ομόνοια ελαφρύ προβάδισμα, 41-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά, με τον Σιμιτζή να πετυχαίνει τρίποντο βάζοντας ξανά μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους με 43-41. Οι «γαλαζοκίτρινοι» συνέχισαν να ευστοχούν και να αμύνονται καλά, κάνοντας το 57-46 στο 25’, ενώ δύο λεπτά αργότερα έφτασαν στο +10 (61-51). Με διαφορά 10 πόντων έληξε και το δεκάλεπτο, με σκορ 65-55.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Μάριου Αργυρού διατήρησαν το προβάδισμά τους, παίρνοντας την εντός έδρας νίκη και 7η συνεχόμενη στο πρωτάθλημα με 94-82.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-22, 40-41, 65-55, 94-82