Με νίκη επί της Ομόνοιας ο ΑΠΟΕΛ πέρασε στην επόμενη φάση του κυπέλλου

Επόμενος αντίπαλος η Πετρολίνα ΑΕΚ

Με το διπλό και την πρόκριση έφυγε από το κλειστό γήπεδο του Αγίου Δομετίου ο ΑΠΟΕΛ, επικρατώντας με 81-64. MVP του αγώνα ο Ντόμινικ Πόιντερ με 22 πόντους, 5 ασίστ και 7 ριμπάουντ. Ο ΑΠΟΕΛ θα αντιμετωπίσει την Πετρολίνα ΑΕΚ για την προημιτελική φάση του κυπέλλου.

Η Ομόνοια μπήκε μπροστά στο σκορ και στο 2’ με 2-0, ενώ στο επόμενο λεπτό το τρίποντο του Φλουντ έκανε το 9-4. Ο ΑΠΟΕΛ έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 5’ (10-10), όμως ο Σμιθ απάντησε με τρίποντο, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στους πράσινους στο ίδιο λεπτό (13-10). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 19-18.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» μπήκαν καλύτερα στη δεύτερη περίοδο, κάνοντας το 20-19 στο 11’. Ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 13’, όταν ο Φλουντ ισοφάρισε σε 25-25 και στο 15’ με τις εύστοχες βολές του έκανε το 27-25 για την Ομόνοια. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους «γαλαζοκίτρινους» να παίρνουν προβάδισμα 6 πόντων στο τελευταίο δίλεπτο με το ημίχρονο να λήγει με 30-36.

Στο +12 ανέβασαν τη διαφορά τους οι γηπεδούχοι στο 22’, όμως ο Κριλ μείωσε σε 45-40 στο 24’. Ο ΑΠΟΕΛ διατηρούσε το προβάδισμα του και έλεγχε το παιχνίδι, ενώ μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου έκανε το 57-48. Στην τελευταία περίοδο η Ομόνοια προσπάθησε να μειώσει, κάνοντας το 63-54 στο 33’ με το τρίποντο του Πηλακούτα. Οι φιλοξενούμενοι δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο να γίνει απειλητικός και είχαν το «πάνω χέρι», διαμορφώνοντας το 78-59 στο 39’. Ο ΑΠΟΕΛ πήρε τη νίκη επικρατώντας με 81-64.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 30-36, 48-57, 64-81