Νίκη με σούπερ Λιούις για τον Απόλλωνα, λύγισε τον ΑΠΟΠ ο ΑΠΟΕΛ

Δύο αγώνες για το πρωτάθλημα μπάσκετ

Σημαντική εντός έδρας νίκη σημείωσε ο Απόλλωνας, ο οποίος στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, επικράτησε στο «Apollon Arena» της Ομόνοιας με 96-81. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Ρόμπερτ Λιούις με 26 πόντους (3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Ο Απόλλων μπήκε δυνατά στον αγώνα και στο 7’ ήταν μπροστά με 23-13, ενώ το τέλος της περιόδου τον βρήκε να προηγείται με 32-19. Παρόμοια ήταν η εικόνα στην συνέχεια, με τους «γαλάζιους» στο 15’ να προηγούνται με 39-29 και με το τέλος του ημιχρόνου με 54-35.

Μέχρι το 25’ το σκορ ήταν στο 63-44, ενώ στην συνέχεια οι «πράσινοι» ήταν ανεβασμένοι και μέχρι το φινάλε της περιόδου μείωσαν σε 69-55. Ο Απόλλωνας διατήρησε στη συνέχεια το προβάδισμα του, καταφέρνοντας με την λήξη του αγώνα να επικρατήσει με 96-81.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-19, 54-35, 69-55, 96-81

Απόλλων (Αντώνης Κωνσταντινίδης)

Χάινς 4, Οράιλι 13 (3), Λιούις 26 (3), Ηλιάδης 8 (1), Τζάξον 22 (4), Ντάγκλας 15, Ελευθερίου 7, Τομπάζος, Ζντράβιτς 1, Γεωργίου.

Ομόνοια (Δημήτρης Κουκούρης)

Μπρίτ 8, Νίκολς 35 (4), Μάρκου 3 (1), Κάμπελ 9 (1), Κάφι 14, Τρετιακόβ 5 (1), Γκιλ 7.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής στην αναμέτρηση κόντρα στον ΑΠΟΠ με σκορ 78-63, σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο Λευκόθεο στάδιο στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ως Ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Τζάρβις Γκάρετ με 26 πόντους (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασσίστ).

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια του. Στο 5’ ο ΑΠΟΠ ήταν μπροστά με 12-10, ενώ με το τέλος της περιόδου ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με 17-16. Παρόμοια ήταν η εικόνα και στην συνέχεια όπου στο 15’ οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν μπροστά με 25-23, ενώ με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η ομάδα της Πάφου πήρε προβάδισμα με 32-20.

Χωρίς μεγάλες διαφορές συνεχίστηκε ο αγώνας στην γ’ περίοδο. Στα μέσα της ο ΑΠΟΠ είχε το προβάδισμα με +6 (49-43), ενώ έπειτα ο ΑΠΟΕΛ ήταν βελτιωμένος και με το τέλος της περιόδου ήταν μπροστά με 57-54. Το ανέβασμα των «γαλαζοκιτρίνων» συνεχίστηκε στο δ’ δεκάλεπτο, όπου στο 37’ το σκορ πήγε στο 71-61, ενώ με το φινάλε της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 78-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 30-32, 57-54,  78-63