Διπλό του ΑΠΟΕΛ στο ντέρμπι με τον Απόλλωνα

Με το διπλό έφυγε ο ΑΠΟΕΛ από τη Λεμεσό, επικρατώντας με 82-66 του Απόλλωνα. Κορυφαίος παίκτης ο Ομόγκμπο με 25 πόντους, 1 τρίποντο και 8 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλή εμφάνιση είχε και ο Χόλτον του Απόλλωνα, με 32 πόντους, 5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Ο αγώνας ξεκίνησε ισορροπημένα με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 5’ με 11-11. Οι εύστοχες βολές του Γιανναρά στο 7’ έδωσαν προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ (18-15), όμως ο Χόλτον έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τρίποντο στο ίδιο λεπτό (18-18). Οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν εκ νέου προβάδισμα στο 8’ με 23-18, ενώ η περίοδος έληξε με σκορ 19-26.

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +9 στο 11’ (28-19), ενώ οι «γαλάζιοι» μείωσαν σε 28-24 στο 13’ με δίποντο του Κίνγκ. Ο ΑΠΟΕΛ κράτησε το προβάδισμα του και το ημίχρονο έληξε με σκορ 39-43.

Στην τρίτη περίοδο ο ΑΠΟΕΛ είχε το πάνω χέρι, φτάνοντας στο +9 στο 27’ (56-49), και στο +10 ένα λεπτό αργότερα με τρίποντο του Κοιλαρά (59-49). Η ομάδα της Λεμεσού μείωσε σε 61-55, έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος, και με αυτό το σκορ έληξε η περίοδος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν 12 σερί πόντους, κάνοντας το 75-57. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 38’ σε 80-66, όμως ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα παίρνοντας τη νίκη με 82-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-26, 39-43, 55-61, 66-82