Διπλό επί της ΑΕΛ για τον ΑΠΟΕΛ

Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν μέσα στη Λεμεσό με 90-82

Στις νίκες επέστρεψε ο ΑΠΟΕΛ παίρνοντας την εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Payabl. EKA ΑΕΛ με 90-82 , στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος για τους «γαλαζοκίτρινους» της Λευκωσίας ο Travin Marquell Thibodeaux με 27 πόντους, 1 τρίποντο, 15 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Mετά τις εναλλαγές στο σκορ στα πρώτα λεπτά, τεσσερισήμισι λεπτά μετά την έναρξη η Payabl. EKA ΑΕΛ πήρε προβάδισμα έξι πόντων (14-8) μετά το λέι απ του Hebderson. Ακολούθησε σερί οκτώ πόντων για τον ΑΠΟΕΛ που στο 6' μπήκε μπροστά μετά τις βολές του Σιμιτζή (14-16). Το τρίποντο του Averette δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έκανε το 19-18, για να κλείσει η περίοδος με νέο σερί οκτώ πόντων από τους φιλοξενούμενους που έκλεισε με το δίποντο του Γιανναρά (19-26).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κουμής πέτυχε το πρώτο καλάθι (19-28), με τους γηπεδούχους στο 15' με το λέι απ του Buchanan να μπαίνουν εκ νέου μπροστά (35-34), ενώ το τρίποντο του ίδιου στο 19' έφερε τη διαφορά στους τέσσερις (44-40). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το καλάθι του Carlbe (44-42).

Οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λεμεσού στο 25' είχαν προβάδισμα έξι πόντων (55-49) μετά το δίποντο του Buchanan, με τον ΑΠΟΕΛ να παίρνει κεφάλι στο σκορ στο 27' με το καλάθι του Carlbe (55-57). Στο 19' με το λέι απ του Γιανναρά το σκορ ήταν ισόπαλο 63-63, με την ΑΕΛ να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο με τρίποντο του Pigram και τρεις βολές του Buchanan (69-63).

Το συγκρότημα της Λευκωσίας μπήκε δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο, με σερί 14 πόντων και στο 35' ο Σιμιτζής με δίποντο άνοιξε τη διαφορά στους οκτώ πόντους (69-77). Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους τέσσερις (75-79) με το λέι απ του Pigram δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος, με τον ΑΠΟΕΛ να καταφέρνει να κρατήσει το προβάδισμά του και να παίρνει στο τέλος το ροζ φύλλο με σκορ 90-82.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-26, 44-42, 69-63, 82-90