Απόλυτος ο ΑΠΟΕΛ, επικράτησε της ΑΕΚ

Το δύο στα δύο έκανε ο ΑΠΟΕΛ υποχρεώνοντας παράλληλα την Πετρολίνα ΑΕΚ στην πρώτη της ήττα, κερδίζοντας την με 62-60 στο Λευκόθεο, σε αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 3η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League.

Koρυφαίος για την ομάδα της Λευκωσίας ο Jamari Malik Blackmon με 29 πόντους, 6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

To παιχνίδι ήταν αρκετά ανταγωνιστικό από το πρώτο δεκάλεπτο. Η Πετρολίνα ΑΕΚ στο 7' με το λέι απ του Hollingsworth είχε προβάδισμα έξι πόντων (6-12), με τον ΑΠΟΕΛ να κλείνει την πρώτη περίοδο με δύο τρίποντα του Blackmon και ενδιάμεσα δυο βολές του Matthew για να μπει μπροστά με 14-12.

Στο 12' με το τρίποντο του Matthew οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 22-14, ενώ στο 17' με δίποντο του Γεωργακούδη είχαν προβάδισμα με επτά πόντους (28-21). Ακολούθησε σερί για την ομάδα της Λάρνακας μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου που ολοκληρώθηκε με βολή του Hollingsworth που έβαλε μπροστά την ΑΕΚ (28-29).

Οι «κιτρινοπράσινοι» διεύρυναν το σερί τους στο τρίτο δεκάλεπτο και στο 22' με το λέι απ του Μαντοβάνη ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους (28-32), με τους «γαλαζοκίτρινους» να επανακτούν ξανά το προβάδισμα στο 35' με το καλάθι του Trovoy (37-36), ενώ μέχρι το 26' ακολούθησαν δίποντο του Γιανναρά και τρίποντο από τον Matthew (42-36). Η περίοδος έκλεισε εν τέλει στην απόλυτη ισορροπία 46-46 μετά το λέι απ του Brown στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο υπήρξε εναλλαγή στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους στο 38', μετά από τρεις βολές του Brown να ξεφεύγουν κατά έξι πόντους (54-60). Ο τελευταίος λόγος, όμως, άνηκε στον ΑΠΟΕΛ που στην υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα έφτιαξε σερί οκτώ πόντων και αφού πέρασε μπροστά με τρίποντο του Blackmon, πήρε το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 62-60 έπειτα από βολή του Matthew.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-12, 28-29, 46-46, 62-60

ΑΠΟΕΛ (Γιάννης Δάμαλης)

Jacobs, Γεωργακούδης 4, Σολωμού 2, Μatthew 11 (2), Trovoy 10, Blackmon 29 (6), Γιανναράς 4, Κοιλαράς, Παπαμιχαήλ 2, Πυρίλλης)

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)

Hollingsworth 20, Jones 2, Σιμιτζής 9 (1), Brown 19 (2), Mαντοβάνης 8, Σιζόπουλος, Λοϊζίδης, Λουκά, Hunt 2

Δεύτερη σερί νίκη για ΑΠΟΠ

Τη δεύτερη νίκη του πήρε ο ΑΠΟΠ κερδίζοντας με 74-67 την ΠΑΕΕΚ στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος για τους νικητές ο Brandon Gerald Mckissic με 33 πόντους, 6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Με τη συμπλήρωση ενός λεπτού η ΠΑΕΕΚ ήταν μπροστά με δύο πόντους (2-4) μετά το καλάθι του Ikpe με τους γηπεδούχους στη συνέχεια να φτιάχνουν σερί 13 πόντων και στο 4' με το τρίποντο του Mckissic ήταν μπροστά με 15-4. Στο 9' με το δίποντο του Ware οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στον έναν πόντο (23-22) με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με δύο τρίποντα από τους Coleman και Mckissic (29-22).

Στο 13' με το λέι απ του Ιερωνυμίδη οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους τέσσερις (35-31), με τη διαφορά να βρίσκεται και πάλι σε διψήφιο αριθμό (43-31) στο 17' με το τρίποντο του Παπαδημητρίου. Ένα λέι απ του Clark και μία βολή από τον ίδιο στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου έφεραν το 45-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Κερύνειας κατάφερε να κάνει την ανατροπή και στο 29' με το τρίποντο του Γαβριήλ πήρε κεφάλι στο σκορ (53-54). Ο ΑΠΟΠ ισοφάρισε 54-54 με τον Perry για να ακολουθήσουν δύο βολές από τον Ware και νέο τρίποντο του Γαβριήλ (54-59).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο είχαμε νέα ανατροπή, αυτή τη φορά από το συγκρότημα της Πάφου, που μπήκε με σερί οκτώ πόντων και στο 32' με το τρίποντο του Perry ήταν μπροστά με 62-59. Μέχρι το 38' το σκορ ήταν στο στενό 68-67 μετά το λέι απ του Ware, με τον ΑΠΟΠ να κλείνει τον αγώνα με σερί έξι πόντων και πήρε το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 74-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-22, 45-36, 54-59, 74-67