«Κυρία» στο ντέρμπι κορυφής η Ανόρθωση

Επικράτησε της ΑΕΚ με 82-72

Με νίκη για την Ανόρθωση ολοκληρώθηκε το ντέρμπι κορυφής για τη 15η αγωνιστική της 1ης φάσης για το πρωτάθλημα της ΟΠΑΠ Basket League.

Στην αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα της 2ης τεχνικής σχολής Λεμεσού, η ομάδα της Αμμοχώστου, κέρδισε αυτήν της Λάρνακας με σκορ 82-72 και έτσι, παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, αλλά με ένα παιχνίδι επιπλέον, σε σχέση με την αποψινή αντίπαλο της.

Στο ημίχρονο, το σκορ ήταν 49-43 για τη μετέπειτα νικήτρια, η οποία είχε για κορυφαίο τον Talton (16 πόντοι, 2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ).

Δυναμικό ξεκίνημα για την ΑΕΚ, η οποία επιβάλλοντας ένα γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι και αρκετά εύστοχη, προηγήθηκε στο 4` με 16-6, απέναντι στην Ανόρθωση που έψαχνε λύσεις στην άμυνα.

Στη συνέχεια όμως η Ανόρθωση αντέδρασε και με 9-0 σερί, έριξε τη διαφορά στον πόντο (16-15) και μέσα από ένα συνεχιζόμενοι γρήγορο ρυθμό, η Ανόρθωση προσπέρασε στη συνέχεια με 20-19.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως και την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, σημείο στο οποίο, το σκορ ήταν σε μηδενική βάση, 24-24.

Σε πιο αργό ρυθμό ξεκίνησε η 2η περίοδος, αλλά με τις δυο ομάδες να συνεχίζουν να συμβαδίζουν στο σκορ. Η Ανόρθωση εύρισκε λύσεις κυρίως από την περιφέρεια και ενώ λίγο μετά το 15`, το σκορ ήταν και πάλι σε μηδενική βάση και στο 35-35

Στα χρονικά σημεία που ακολούθησαν το προβάδισμα, άλλαζε συνεχώς κάτοχο, αλλά λίγο μετά το 18`, η Ανόρθωση προηγήθηκε με 45-41 και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 49-43.

Προβάδισμα με 55-47 πήρε η Ανόρθωση στην αρχή της 3ης περιόδου, σε ένα χρονικό διάστημα όπου ο ρυθμός, παρέμενε σε ψηλά επίπεδα, τη στιγμή που όσο κυλούσε ο χρόνος, το παιχνίδι αποκτούσε όλο και περισσότερο ενδιαφέρον.

Στο 27`, το σκορ πήγε στο 61-53 για την Ανόρθωση που ήταν πιο εύστοχη σε αυτά τα χρονικά σημεία, ενώ λίγο πριν τη λήξη της 3ης περιόδου, η γηπεδούχος προηγήθηκε με 66-57 και στο 30`, ήταν μπροστά με 66-60.

Αν και η 4η περίοδος, ξεκίνησε με πιο προσεγμένες επιλογές και έγινε πιο αργός, λίγο μετά το 33`, η Ανόρθωση προηγήθηκε με 71-64 και λίγο πριν το 35`, με 74-64.

Ήταν η πρώτη φορά που η διαφορά, είχε ανέβει σε διψήφια τιμή, ενώ στη συνέχεια το σκορ πήγε στο 76-64, πάντα για τη γηπεδούχο.

Πλέον ήταν και το χρονόμετρο, σύμμαχος της Ανόρθωσης, αν και λίγο μετά το 37`, η ΑΕΚ μείωσε σε 76-68.

Ωστόσο ένα τρίποντο του Horton, ήταν καθοριστικό, καθώς το σκορ πήγε στο 79-68, δηλαδή στο +11 για την Ανόρθωση, που πλέον στο χρόνο που απέμενε, έψαχνε και την ανατροπή του -18, δηλαδή της διαφοράς με την οποία είχε χάσει στο παιχνίδι του 1ου γύρου.

Τελικά η Ανόρθωση, ήταν η νικήτρια του ντέρμπι, με τελικό σκορ 82-72.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-24, 49-43, 66-60, 82-72.

Ανόρθωση (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Taylor 2, Τρετιακόβ 10 (2), Μουόσα 12 (2), Horton 21 (6), Skinner 17 (2), Talton 16 (4), Τομπάζος, Μαραγκός 4.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Hollingsworth 13 (1), Σιμιτζής 8 (2), Brown 27, Hunt 16, Μαντοβάνης 3 (1), Bishop 2, Σιζόπουλος 3 (1), Λοϊζίδης, Παντελή.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Τελευταία Ενημέρωση