Καλαθόσφαιρα: Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΛ - Τρίτη σερί για Ανόρθωση

Η Payabl ΕΚΑ ΑΕΛ ήταν η νικήτρια ομάδα στο παιχνίδι κόντρα του Αχιλλέα Καϊμακλίου, επιστρέφοντας και πάλι στις νίκες. Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε με 94-64, με κορυφαίο παίκτη τον Brandon Averette πετυχαίνοντας 25 πόντους, 3 τρίποντα και 5 ασίστ.

Η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που μπήκε δυναμικά στο παρκέ, ξεκινώντας τον αγώνα με 9 σερί πόντους στο πρώτο τετράλεπτο. Ο Αχιλλέας δεν άφησε τη διαφορά να μεγαλώσει μειώνοντας σε 9-7 στο 5’, όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν ξανά τη διαφορά με 20-12 στο 8’, με τρίποντο του Douglas και το δεκάλεπτο έληξε στο 22-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γαλαζοκίτρινοι συνέχισαν με την καλή τους εμφάνιση, με τον Averette να ευστοχεί σε δύο βολές στο 15’ για το 28-17. Με το τρίποντο του Henry στο 17’ η ομάδα του Καϊμακλίου μείωσε στο -10 (32-22), με το ημίχρονο να κλείνει με 39-27.

Σκοράροντας πρώτοι οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, μειώνοντας σε 39-29, με το τρίποντο του Buchanan στο 23’ η ομάδα της Λεμεσού ανέβασε τη διαφορά στο +15 (46-31), ενώ με βολές του ίδιου παίκτη η διαφορά ξεπέρασε το +20 στο 16’ με 56-35. Η τρίτη περίοδος έληξε στο 65-41, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε το σκηνικό, Αχιλλέα να μην μπορεί να αλλάξει το σκορ και την ΑΕΛ να διατηρεί τον έλεγχο του παιχνιδιού, επικρατώντας με 94-64.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-15, 39-27, 65-41, 94-64

Payabl. EKA ΑΕΛ (Μάρκος Ασωνίτης): Averette 25 (3), Buchana 21 (2), Εύζωνας 2, Pigram 4, Γεωργίου 18, Παναγίδης, Γρίβας 5 (1), Douglas (1), Οικονομίδης, Αντωνιάδης (2)

Αχιλλέας (Κυριάκος Γιαγκουλλής): Henry 19 (3), Ιερωνυμίδης 3, Χριστούδιας 2, Glasper 6 (1), Harrel 6, Simmons 12, Χειμώνας 5 (1), Γεωργακούδης, Σαχπαζίδης, Τρετιάκοβ 11 (1), Τσοχαραρίδης

Την τρίτη της νίκη πέτυχε η Ανόρθωση στην ΟΠΑΠ Basket League, επικρατώντας του Dynatron Απόλλωνα με 79-62, με MVP της αναμέτρησης να αναδεικνύεται ο Duda Sanadze που πέτυχε 32 πόντους, 6 τρίποντα και 5 ασίστ.

Ισορροπημένο ξεκίνησε το παιχνίδι με τις ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, μετά τις βολές του Muosa στο 3’ που μείωσε σε 6-4. Μετά τις εύστοχες βολές, η Ανόρθωση συνέχισε με τρίποντα και το εντυπωσιακό σερί των 16 πόντων μέχρι το 7’ (18-6), με την πρώτη περίοδο να κλείνει με 24-13.

Με λέι απ του Ελευθερίου ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο (26-13), ενώ με τους 7 σερί πόντους του ο Sanadze ανέβασε στο +20 τη διαφορά για την ομάδα της Αμμοχώστου στο 6’ με 39-19. Ο ρυθμός του αγώνα συνέχισε έτσι με το ημίχρονο να λήγει σε σκορ 46-21.

Η ομάδα της Λεμεσού ήταν αυτή που πέτυχε τους πρώτους πόντους με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (46-23), όμως οι καλαθοσφαιριστές της Ανόρθωσης σημείωσαν 3 συνεχόμενα τρίποντα για το 55-23 στο 33’. Ο Simpson ευστόχησε σε τρίποντο στο 38’ για το 62-41, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 67-45.

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε το παιχνίδι μέχρι το τέλος, με την Ανόρθωση να διατηρεί τη διαφορά της, επικρατώντας του Απόλλωνα με 79-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-13, 46-21, 67-45, 79-62

Ανόρθωση (Βασίλης Χρυσαλάς): Wade, Ελευθερίου 10, Sanadze 32 (6), Μουόσα 9(1), Paulicap 9, Κωνσταντίνου 2, Τομπάζος 1, Βύρωνος 3 (1), Μαυρομμάτης 4, Bradley 9 (1)