Έστησε «πάρτι» και σήκωσε το 9ο η ΑΕΚ! (pics)

Επικράτησε με 72-88 της Ανόρθωσης στον τελικό Κυπέλλου καλαθόσφαιρας

Έκαμψε την αντίσταση της Ανόρθωσης η ΑΕΚ που επικράτησε με 72-88 και κατέκτησε το Κύπελλο! Η ομάδα της Λάρνακας πανηγύρισε τον 9ο της τίτλο στον θεσμό, ενώ από την άλλη η Ανόρθωση έχασε την ευκαιρία να κατακτήσει την πρώτη της κούπα.

Οι «κιτρινοπράσινοι» ξεκίνησαν «φορτσάτα» την αναμέτρηση και ήδη στο πρώτο 10λεπτο ήταν μπροστά στο σκορ με 15 πόντους (31-16).

Στην 2η περίοδο η Λαρνακιώτικη ομάδα συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και διατήρησε το «μαξιλαράκι» ασφαλείας με το 34-55 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Βαρωσιώτικη ομάδα ανέβασε «στροφές» και από ένα σημείο και έπειτα μείωσε την διαφορά στους 15 πόντους. Το τέλος της 3η περιόδου βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 50-67.

Στην 4η και τελευταία περίοδο η Ανόρθωση πίεσε για το «θαύμα», ωστόσο η ΑΕΚ δεν «μάσησε» και κατέκτησε εν τέλει την κούπα με τελικό σκορ 72-88.

Τα δεκάλεπτα: 16-31, 34-55, 50-67, 72-88

Η εξέλιξη της αναμέτρησης από την ιστοσελίδα μας:

ΤΕΛΟΣ! Κυπελλούχος η ΑΕΚ με 72-88!

3' Μειώνει η Ανόρθωση! 56-71 το σκορ εφτά λεπτά πριν το τέλος

1' Τζάμπολ στην 4η περίοδο. Κοντά στην κατάκτηση του τίτλου η ΑΕΚ

Τέλος της 3ης περιόδου. Ανόρθωση-ΑΕΚ 50-67

2' Δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Μειώνει η Ανόρθωση σε 46-66

5' Πρώτο 5λεπτο στην 3η περίοδο. Ανόρθωση - ΑΕΚ 39-62

Έναρξη στην 3η περίοδο

Τέλος της 2ης περιόδου. 34-55 μπροστά η ΑΕΚ

5' 24-48 μπροστά η ΑΕΚ

1' Τζάμπολ στην 2η περίοδο!

Τέλος της 1ης περιόδου! Ανόρθωση - ΑΕΚ 16-31

8' 26-12 μπροστά η ΑΕΚ.

5' Εκπληκτικό ξεκίνημά για την ΑΕΚ. Προηγείται με 19-5 στο πρώτα 5 λεπτά της περιόδου.

1’ Τζάμπολ στην αναμέτρηση!