Ανόρθωση: Τρίτη σερί νίκη, κέρδισε (και) την ΕΘΑ

Στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League

Την τρίτη της σερί νίκη και έκτη συνολικά πήρε η Ανόρθωση επικρατώντας με 92-79 εντός έδρας της ΕΘΑ, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος για την ομάδα της Αμμοχώστου ήταν ο Μάικλ Μάλορι με 30 πόντους, 3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Η Ανόρθωση μπήκε στον αγώνα με δύο τρίποντα, ένα του Μάρκου και ένα του Μάλορι, για να προηγηθεί με 6-0 στο 2', ενώ στο 5' είχε διαφορά με διψήφιο αριθμο (17-5). Το καλάθι του Χάρις στο 8' και το τρίποντο του Κυριακίδη λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της περιόδου, για λογαριασμό της ΕΘΑ, μείωσε τη διαφορά στους οκτώ (23-15).

Μέχρι τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι κρατούσαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, κάνοντας το 37-24 με το καλάθι του Μάλορι στο 15'. Στη συνέχεια, η ομάδα της Έγκωμης με σερί οκτώ πόντων πλησίασε στους πέντε στο 18' με το δίποντο του Χάρις (37-32). Η ίδια διαφορά ήταν και στο τέλος του πρώτου ημίχρονου (39-34), αφού οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα καλάθι.

Στο 22' οι γηπεδούχοι μετά από δύο βολές του Μάρκου και τρίποντο του Πάρκερ είχαν προβάδισμα επτά πόντων (48-41), με τους «κιτρινόμαυρους» στο 29' να μειώνουν στον ένα πόντο με τη βολή του Χάρις (57-56). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το λέι απ του Μονιγιόνγκ και η διαφορά ήταν στους δύο πόντους (60-58).

Η ομάδα της Αμμοχώστου κράτησε το υπέρ της προβάδισμα στο τέταρτο δεκάλεπτο, αυξάνοντας τη διαφορά κατά έντεκα πόντους, παίρνοντας το ροζ φύλλο με τελικό αποτέλεσμα (92-79).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 39-34, 60-58, 92-79