Καλαθόσφαιρα: Eκτός έδρας νίκη για την Ανόρθωση

Με νίκη για την Ανόρθωση, τελείωσε το αποψινό παιχνίδι της 20ης αγωνιστικής για την πρώτη φάση του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League.

Στην αναμέτρηση που έγινε στην αίθουσα του Γυμνασίου Παλλουριώτισσας, η ομάδα της Αμμοχώστου, έφθασε στην 8η φετινή της νίκη, κερδίζοντας τον Αχιλλέα (5 νίκες 12 ήττες) με 103-80, έχοντας για κορυφαίο τον Paulicap (18 πόντοι, 0/2 βολές, 9/11 δίποντα, 13 ριμπάουντ).

Μετά που η Ανόρθωση, προηγήθηκε στο ξεκίνημα με 4-0, ο Αχιλλέας δημιούργησε ένα επί μέρους σερί 9-4, για να προσπεράσει με 9-8, ενώ λίγο μετά, προηγήθηκε με 15-12 και 19-14 (8`). Στη συνέχεια και ως την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, οι γηπεδούχοι συντήρησαν ένα ελαφρύ προβάδισμα, που έφθασε και στο +6 (24-18) και στο 10λεπτο, προηγήθηκαν με 24-20.

Δυνατό ξεκίνημα από πλευράς φιλοξενουμένων και στη 2η περίοδο, που με πέρασαν εκ νέου μπροστά, με 26-25, ενώ στη συνέχεια, αύξησαν τη διαφορά στο +5 (34-29). To παιχνίδι εξελισσόταν με αρκετό ενδιαφέρον, καθώς ο Αχιλλέας ισοφάρισε σε 34-34. Έπειτα οι φιλοξενούμενοι συντήρησαν ένα ελαφρύ προβάδισμα (48-42 στο 19`). Στο τέλος του ημιχρόνου, η Ανόρθωση προηγήθηκε με 51-44.

Στο +11 (55-44) βρέθηκαν οι φιλοξενούμενοι κατά το ξεκίνημα της 3ης περιόδου, οι οποίοι στη συνέχεια, ανέβασαν την τιμή της στους 15 (65-50), κάτι που έγινε στο 24`. Στο 27`, το προβάδισμα της Ανόρθωσης, έφθασε στο +17 (75-58). Η Ανόρθωση συνέχισε να διατηρεί ένα σταθερό προβάδισμα κοντά στους 15 πόντους και στο 30`, προηγήθηκε με 77-64.

Στην αρχή της 4ης περιόδου, η διαφορά πήγε στο +17 (83-66), πάντα για την Ανόρθωση, που πλέον είχε για σύμμαχο και το χρονόμετρο. Όσο δε περνούσε η ώρα, η διαφορά παρέμενε για τους φιλοξενούμενους, που προηγήθηκαν με 94-73 στο 36` και με το άκουσμα της κόρνας, σφράγισαν τη νίκη, με τελικό σκορ 103-80.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-20, 44-51, 64-77, 80-103.

Αχιλλέας (Κυριάκος Γιαγκουλής): Henry 18, Marie 25, Glasper 26 (2), Τρετιακόβ 7, Ανθυμιάδης 4 (1), Χειμώνας, Χριστούδιας, Γεωργακούδης, Κυριάκου.

Ανόρθωση (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Freeman 15 (1), Βάρσος 7, Μουόσα 8, Sanadze 30 (4), Paulicap 18, Bradley 14 (2), Ελευθερίου 6 (1), Κωνσταντίνου 1, Τομπάζος, Βύρωνος, Μαυρομμάτης 4.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Τελευταία Ενημέρωση