Καλαθόσφαιρα: «Διπλό» για την ΑΕΛ

Με εκτός έδρας νίκη της Payabl. EKA ΑΕΛ, άνοιξε η αυλαία για τη 14η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, για την πρώτη φάση, καθώς στο παιχνίδι που έγινε στην αίθουσα του Δήμου Αγίου Δομετίου, κέρδισε την Ομόνοια με 91-70.

Ήταν η 9η νίκη για την ομάδα της Λεμεσού, επί συνόλου 13 αγώνων και η 12η ήττα για την ομάδα της Λευκωσίας, στον ίδιο αριθμό αγώνων.

Κορυφαίος για τη νικήτρια ήταν ο Buchanan, που σημείωσε 21 πόντους (2/2 βολές, 2/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ).

Με συνεχόμενο προβάδισμα για την ΑΕΛ ξεκίνησε η αναμέτρηση, με την ομάδα της Λεμεσού, να είναι μπροστά με 13-8 στο 5`. Όμως με ένα 10-0 σερί, η Ομόνοια προσπέρασε με 18-13 στο 6`. Στη συνέχεια όμως, ήταν οι φιλοξενούμενοι που έκαναν ένα δικό τους σερί (9-0) που τους έβαλε μπροστά, με 22-18 (8`). Γενικά, σε μιαν αρκετά ενδιαφέρουσα 1η περίοδο, με το τέλος της η ΑΕΛ προηγήθηκε με 26-20.

Προβάδισμα 11 πόντων, πήρε στην αρχή της 2ης περιόδου η ΑΕΛ (13`: 31-20). Αρκετές ήταν οι άστοχες προσπάθειες εκατέρωθεν στα χρονικά αυτά σημεία, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι, βρέθηκαν στο +16 (39-23). Σταθερό το προβάδισμα για τους γαλαζοκίτρινους, που με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, ήταν μπροστά με 49-32.

Με σερί 8-2 για την Ομόνοια ξεκίνησε η 3η περίοδος, που μείωσε σε 51-40 στο 23`. Όμως στο 26`, η ΑΕΛ βρέθηκε στο +15, όταν το σκορ πήγε στο 61-46. Το ύψος της διαφοράς, παρέμενε σταθερά πάνω από τους 15 πόντους, πάντα για την ΑΕΛ, η οποία στο 19`, ανέβασε την τιμή της, πάνω από το +20 (68-47) για να προηγηθεί, με το τέλος της 3ης περιόδου με 71-50.

Παρά τη σε βάρος της διαφορά, η γηπεδούχος, προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και στις αρχές της 4ης περιόδου, μείωσε στο -15 (73-58). Όμως, ο χρόνος περνούσε και η διαφορά παρέμενε σε αυτά τα επίπεδα και πλέον, το χρονόμετρο ήταν σύμμαχος για την ομάδα της Λεμεσού. Στο 35`, το σκορ ήταν 80-63, πάντα για την ΑΕΛ, ενώ στο 37` η διαφορά έφθασε στους 23 πόντους (88-65).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-26, 32-49, 50-71, 70-91.

Ομόνοια (Μιχάλης Ματσεντίδης): John 15 (1), Μύθιλλος 4, Πηλακούτας 12 (3), Dallas 9, Burrell 16, Βατυλιώτης, Καραμπατάκης, Λιασίδης, Παπαδημητρίου, Harden 14 (2).

Payabl. EKA ΑΕΛ (Μάρκος Ασωνίτης): Buchanan 21 (5), Henderson 16, Pigram 23 (5), Τίγκας 13 (3), Γεωργίου 17, Ασωνίτης 1, Γρίβας, Εύζωνας, Μονιάτης, Αντωνιάδης.

ΑΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση

Έγραψαν ιστορία στην Basket League

O 17χρονος Στέφανος Τίγκας (ΑΕΛ) και ο 18χρονος Γιώργος Κωνσταντίνου (ΕΘΑ) ξεπέρασαν τους 100 πόντους στην Α’ κατηγορία