Πετρολίνα ΑΕΚ: Πέρασε στον επόμενο γύρο του FIBA Europe Cup

Κέρδισε με 77-68 την Thorlakshofn από την Ισλανδία

Την πρόκριση της στα ημιτελικά του προκριματικού γύρου του FIBA Europe Cup εξασφάλισε η Πετρολίνα ΑΕΚ, με την ομάδα μας να κερδίζει με 77-68 στον προημιτελικό με αντίπαλο την Thorlakshofn από την Ισλανδία.

Στον ημιτελικό του προκριματικού γύρου που διεξάγεται στο Κόσσοβο, αντίπαλος θα είναι η Τelenet Giants Antwerp από το Βέλγιο (Τετάρτη 28/09, 17:00 τοπική ώρα (18:00 ώρα Κύπρου) και τέλος το τελευταίο εμπόδιο πριν τους ομίλους θα είναι η νικήτρια του ζευγαριού Sporting CP (Πορτογαλία)-BG Gottingen (Γερμανία)/ BC Trepca (Κόσσοβο). Ο τελικός θα διεξαχθεί την Πέμπτη (30/09, 17:00 τοπική ώρα (18:00 ώρα Κύπρου).

Παρά το γεγονός ότι ήταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι η ομάδα μας ξεκίνησε αρκετά καλά και πήρε από την αρχή τα ηνία στο προβάδισμα, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 και το δεύτερο να ανεβάσει την υπέρ της διαφορά στο +9. Στην συνέχεια η ομάδα μας εξακολουθούσε να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης και να μην επιτρέπει στους Ισλανδούς να μειώσουν και να μπουν στην διεκδίκηση της νίκης. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα μας στο +8 και στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν διαφοροποιήθηκε κάτι, με την ομάδα μας να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 45-36, 58-50, 77-68