Μια νίκη μακριά από τη στέψη η ΑΕΚ

Η ομάδα της Λάρνακας έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών

H Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στον τρίτο αγώνα της τελικής φάσης της ΟΠΑΠ Basket League, κερδίζοντας στο «Κίτιον» τον Κεραυνό με 77-55 και έκανε το 2-1 στη σειρά των παιχνιδιών, με τον πρωταθλητή να αναδεικνύεται στις τρεις νίκες.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Τζέσι Χαντ (16 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και Κουεντίν Σνάιντερ (22 πόντους, 3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Στο 6' με τη βολή του Μαραγκού το σκορ ήταν ισόπαλο 10-10, για να ακολουθήσει τρίποντο και δύο βολές του Σνάιντερ που έβαλαν την Πετρολίνα ΑΕΚ πέντε πόντους μπροστά (15-10). Ο Κεραυνός μείωσε στο 8' με τρίποντο του Μιχαήλ (15-13). Μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι πέτυχαν τρίποντο με τον Παντελή, δύο βολές από τον Σνάιντερ και μία από τον Μανωλόπουλο για να ανοίξουν τη διαφορά στους οκτώ πόντους (21-13).

Το σερί για τους Λαρνακείς συνεχίστηκε και στα αρχικά στάδια της δεύτερης περίοδου ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και στο 13' με τη βολή από τον Μανωλόπουλο ήταν στους 12 πόντους (25-13). Δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι με δύο διαδοχικά τρίποντα από τον Στυλιανού πλησίασαν στους έξι (31-25). Μισό λεπτό πριν από την ολοκλήρωση με τρίποντο του Κορωνίδη οι «κιτρινοπράσινοι» απέκτησαν ξανά διαφορά με διψήφιο αριθμό (38-27).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι αποστάσεις μεταξύ των δύο ομάδων μεγάλωσαν με την ομάδα της Λάρνακας να πετυχαίνει διπλάσιους πόντους από το συγκρότημα του Στροβόλου (26 έναντι 13). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με το δίποντο του Σιζόπουλο που έκανε το 64-40.

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι απλά σφράγισαν το ροζ φύλλο τους, με τους «ερυθροκίτρινους» να πετυχαίνουν δύο πόντους περισσότερους και το τελικό σκορ ήταν 77-55.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-13, 38-27, 64-40, 77-55