Η ΑΕΚ νίκησε την Ομόνοια με 80αρα

Οι Λαρνακείς επικράτησαν με 83-68

Στις νίκες επέστρεψε η Πετρολίνα ΑΕΚ επικρατώντας εντός έδρας της ΕΑΣ Ομόνοιας με 83-68 για την 21η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. H ομάδα της Λάρνακας έφθασε τους 33 βαθμούς και είναι στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ το συγκρότημα της Λευκωσίας είναι έκτο με 27 βαθμούς.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ντέρεκ Ογκμπέιντε με 19 πόντους (15 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Οι «κιτρινοπράσινοι» πήραν προβάδισμα με διψήφιο αριθμό πόντων (26-12) στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο 15’ με καλάθι του Τσάφι πέρασε μπροστά στο σκορ (29-31). Το λέι απ του Ογκμπέιντε ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έκανε το 39-38 για τους γηπεδούχους.

Η ΑΕΚ μπήκε με σερί οκτώ πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο και στο 21’ το τρίποντο του Σιζόπουλου έγινε το 47-38, ενώ με το τέλος της τρίτης περιόδου η διαφορά ήταν στους τέσσερις πόντους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι άνοιξαν την ψαλίδα του σκορ πετυχαίνοντας 11 πόντους περισσότερους (26 έναντι 15) και πήραν το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 83-68.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-12, 39-38, 57-53, 83-68