Διπλό της ΑΕΚ στο Παραλίμνι

Με διπλό της Πετρολίνα ΑΕΚ με 67-54 επί της Ένωσης στο «Νέο Κλειστό Στάδιο Παραλιμνίου» ολοκληρώθηκε η 23η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Ιάκωβος Παντελή με 14 πόντους (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Οι «κιτρινοπράσινοι» επέβαλαν το ρυθμό τους από την αρχή του αγώνα και μέχρι το 6' έφτιαξαν σερί 16 πόντων (0-16), ενώ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η διαφορά ήταν στους 14 πόντους (5-19).

Στο 13' η ψαλίδα του σκορ άνοιξε στο 28-6, με την ομάδα του Παραλιμνίου να ολοκληρώνει το δεύτερο δεκάλεπτο με σερί οκτώ πόντων μετατρέποντας το 40-20, που ήταν το σκορ στο 17', σε 40-28 το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους. Με την ΑΕΚ να πετυχαίνει μόλις εννέα πόντους, οι «βυσσινί» με συνολικά 21 πόντους ευτύχησαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα 49-49 με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι «κιτρινοπράσινοι» ξεκίνησαν με σερί έξι πόντων το τέταρτο δεκάλεπτο και πέντε λεπτά πριν από το τέλος του παιχνιδιού ήταν μπροστά στο σκορ με 55-49, ενώ στο 36' η διαφορά επανήλθε σε διψήφιο αριθμό πόντων (52-62). Το τέλος βρήκε την ΑΕΚ νικήτρια με 67-54 και πανηγύρισε το 18ο ροζ φύλλο της που την κρατά ισόβαθμη στις πρώτες θέσεις με τον Κεραυνό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 5-19, 28-40, 49-49, 54-67