«Διπλό» κόντρα στο ΑΠΟΕΛ για την ΑΕΚ!

Αρχή στη νέα χρονιά με διπλό επί του ΑΠΟΕΛ έκανε η Πετρολίνα ΑΕΚ

Αρχή στη νέα χρονιά με διπλό επί του ΑΠΟΕΛ έκανε η Πετρολίνα ΑΕΚ, κερδίζοντας τους «γαλαζοκιτρίνους» στο «Λευκόθεο» με 80-56, στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 13η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Ρίτσαρντ Τόμας με 12 πόντους (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασσίστ).

Στο πρώτο μισό του πρώτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες πήγαιναν καλάθι με καλάθι, με τον ΑΠΟΕΛ στο 6′ να δημιουργεί διαφορά επτά πόντων (17-10), όμως με την ομάδα της Λάρνακας μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου να ισοφαρίζει τον αγώνα. Το σκορ παρέμεινε στενό και στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου με την ΑΕΚ να φτιάχνει διαφορά επτά πόντων (32-39) με το καλάθι του Αχμάντ ένα λεπτό πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «κιτρινοπράσινοι» έκαναν δυνατό μπάσιμο στο τρίτο δεκάλεπτο με σερί δέκα πόντων (πέντε ο Σιζόπουλος, τρεις ο Τόμας και δύο ο Κουμής) και στο 24’ προηγήθηκαν με 49-32. Οι γηπεδούχοι μετά από τρίποντα των Γιανναρά και Κούφι και ενός καλαθιού από τον Φράιντεϊ επανάφεραν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (40-49), όμως μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν εκ νέου την ψαλίδα στο σκορ (44-58).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ κράτησε τις αποστάσεις από τον ΑΠΟΕΛ και μάλιστα διεύρυνε το υπέρ της προβάδισμα, παίρνοντας τελικά την εκτός έδρας νίκη με διαφορά 24 πόντων (56-80).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 32-39, 44-58, 56-80

ΑΠΟΕΛ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Γκάρετ 10, Ντέντι 11, Γιανναράς 5 (1), Φράιντεϊ 5 (1), Κούφι 12 (4), Κωνσταντίνου, Κοιλαράς 4, Κούνας 2, Λοϊζίδης 4, Γκρέιβς 3

Πετρολίνα ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Τόμας 12 (1), Σιζόπουλος 7 (1), Χάμιλτον 10 (2), Αχμάντ 13, Ογκμπέιντε 6, Mπράουν 13 (1), Γεωργίου, Κουμής 2, Αλεξάνδρου, Παντελή 11 (1), Μαντοβάνης 6 (2)

ΑΕΚ: Τελευταία Ενημέρωση