Συνέτριψε την Ανόρθωση και διατηρεί το αήττητό της η ΑΕΚ

Κορυφαίος παίκτης της ομάδας της Λάρνακας ο Γκούντγουιν με 22 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 ασίστ

Η Πετρολίνα ΑΕΚ επικράτησε της Ανόρθωσης με 90-57 για την πέμπτη αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, διατηρώντας το αήττητο. Κορυφαίος παίκτης της ομάδας της Λάρνακας ο Γκούντγουιν με 22 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ πήρε στο πρώτο λεπτό προβάδισμα τριών πόντων μετά το εύστοχο τρίποντο του Σιζόπουλου (5-2). Η Ανόρθωση ισοφάρισε στο 3’ σε 7-7 και οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με το δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 20-20. Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 17’ με 41-35 και κράτησαν τη διαφορά τους. Σκορ ημιχρόνου 46-41.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι «ξέφυγαν» πετυχαίνοντας 20 σερί πόντους μέχρι το 27’. Στο 28’ έφτασαν στο +30 με τρίποντο του Παναγιώτου (74-44) και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 81-47. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι «κιτρινοπράσινοι» κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα τους παίρνοντας τη νίκη με 90-57.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 46-41, 81-47, 90-57

Πετρολίνα ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Γκούντγουιν 22, Έουινγκ 6, Σνάιντερ 15 (1), Σιζόπουλος 13 (3), Κορωνίδης 5 (1), Λουκά 5, Kουτουρής 2, Παναγιώτου 13 (3), Στυλιανού 2, Παντελή 7.

Ανόρθωση (Βασίλης Χρυσαλάς): Πάρκερ 10, Μάλορι 8, Μάρκου7 (1), Μαυρομμάτης, Τσίγκας 4, Μπούτρος, Γιάλλουρος 4, Ασωνίτης 3 (1), Γρηγορίου 4, Αντωνιάδης, Παντουρής 9 (1), Χαραλάμπους 8.