Αρχή με νίκη για την ΑΕΚ κόντρα στην Ένωση

To πρώτο βήμα στην ημιτελική φάση έκανε η Πετρολίνα ΑΕΚ κερδίζοντας με 87-72 την Giovani ENΠ και έκανε το 1-0 στη σειρά των αγώνων, με την πρόκριση να κρίνεται στις τρεις νίκες. Κορυφαίος για τους νικητές ο Κουέντιν Σνάιντερ με 32 πόντους, 4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Η Πετρολίνα ΑΕΚ έκανε αρχή με σερί οκτώ πόντων στο παιχνίδι και στο 2' με το δίποντο του Σνάιντερ έγινε το 8-0, με την Giovani ENΠ να κάνει την ανατροπή στο 7' με το τρίποντο του Μπούργκετ (15-16). Οι γηπεδούχοι πέρασαν ξανά μπροστά στο 9' με τη βολή του Γκουντγουίν (21-20), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 24-21.

Οι φιλοξενούμενοι με καλάθια του Μπούργκετ και του Ντίκσον μπήκαν μπροστά (24-25) στο 11', με τη διαφορά στο 12' να είναι στους τρεις (24-27) με το τρίποντο του Πυρίλλη. Ακολούθησε τρίποντο του Κορωνίδη που ισοφάρισε σε 27-27, ενώ το σερί για τους «κιτρινοπράσινους» έφθασε τους 11 πόντους και στο 16' ο Σνάιντερ με λέι απ έκανε το 35-27. Λίγο αργότερα το τρίποντο του Σιζόπουλο ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (40-30), με τη διαφορά να είναι περίπου στα ίδια επίπεδα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (44-35).

Στο 24' οι «βυσσινί» με το τρίποντο του Μακλίλαν πλησίασαν στους δύο πόντους (45-43), όμως στη συνέχεια η ΑΕΚ με σερί 12 πόντων ξέφυγε και στο 25' με το τρίποντο του Σιζόπουλο έγινε το 57-43. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τις δύο βολές από τον Σνάιντερ που έφερε τη διαφορά στους 16 πόντους (70-54).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ένωση μείωσε κατά έναν πόντο (πέτυχε 18 έναντι 17 της ΑΕΚ) και έτσι οι γηπεδούχου πήραν το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 87-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-21, 44-35, 70-54, 87-72