Ισοφάρισε την ΕΝΠ η Ομόνοια!

Η ΕΑΣ Ομόνοια κέρδισε στο Κλειστό Αγίου Δομετίου τη Giovani ΕNΠ με 92-67 και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των παιχνιδιών της προημιτελικής φάσης της ΟΠΑΠ Basket League και έτσι η πρόκριση από αυτό το ζευγάρι θα κριθεί σε τρίτο αγώνα που θα γίνει την Τετάρτη, 20 Απριλίου, στην έδρα των «βυσσινί».

Κορυφαίος για τους πράσινους ο Μιχάλης Μύθιλλος που κατέγραψε 26 πόντους, 4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Η ΕΑΣ Ομόνοια έκανε πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο. Μέχρι το 5′ είχε διαφορά με διψήφιο αριθμό, όταν με τρίποντο ο Παπαδημητρίου έκανε το 15-5, ενώ έφθασε τους 18 πόντους στο 9′ με το τρίποντο του Κριλ. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τρίποντο του Μπούργκετ για την Giovani ΕΝΠ (28-13).

Oι «πράσινοι» άνοιξαν κι άλλο την ψαλίδα του σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στο 19′ η διαφορά ανέβηκε στους 25 πόντους (53-28) με τη βολή του Φλουντ με τους φιλοξενουμένους να μειώνουν κατά τρεις με τις βολές του Μακλίλαν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (53-31).

Οι γηπεδούχοι επιβεβαίωσαν τη νίκη τους στο δεύτερο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο πέτυχαν πέντε πόντους περισσότερους (20 έναντι 15) κάνοντας το 73-46 για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι στην τέταρτη περίοδο κατά δύο πόντους για να έρθει το τελικό 92-67.ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-13, 53-31, 73-46, 92-67