Έκανε το 2-0 ο Κεραυνός κόντρα στον Απόλλωνα

Στη σειρά των προημιτελικών της ΟΠΑΠ Basket League, επικρατώντας με 88-80

Το 2-0 έκανε ο Κεραυνός κόντρα στον Απόλλωνα στη σειρά των προημιτελικών της ΟΠΑΠ Basket League, επικρατώντας με 88-80. Κορυφαίος παίκτης για την ομάδα του Κεραυνού ο Ντεόντρε Μπενρς με 39 πόντους, 4 τρίποντα και 4 ριμπάουντ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο υπήρχαν εναλλαγές στο σκορ με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο. Στο 3’ ο Απόλλωνας είχε προβάδισμα με 8-7, με τις βολές του Μάλκολμ στο ίδιο λεπτό να κάνουν το 9-8 για τον Κεραυνό. Το τρίποντο του Μιχαήλ στο 8’ έκανε το 20-18 και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 24-19.

Με το τρίποντο του Χόλτον ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος που μείωσε σε 24-22, με τους φιλοξενούμενους όμως να διατηρούν το προβάδισμά τους και τον Μπερνς να κάνει το 29-22 στο 13’. Η διαφορά μεγάλωσε στο 16’ όταν ο Στυλιανού ευστόχησε σε τρίποντο (36-24), ενώ οι «γαλάζιοι» μείωσαν τη διαφορά στο -5 (38-33) στο τελευταίο λεπτό, και με αυτό το σκορ έκλεισε το ημίχρονο.

Στο 32’ η ομάδα της Λεμεσού μείωσε στο 43-41 με το τρίποντο του Χόλτον με τον Στυλιανού να απαντάει πετυχαίνοντας τρίποντο στο επόμενο λεπτό (46-41). Ο Κεραυνός ήταν μπροστά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου, με τον Χόλτον να μειώνει σε 57-55 στο τελευταίο λεπτό.

Στην τελευταία περίοδο ο Απόλλωνας γύρισε το παιχνίδι στο 31’ σε 59-58, με την ομάδα της Λευκωσίας να παίρνει εκ νέου προβάδισμα στο επόμενο λεπτό με 60-59. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και ο Μιχαήλ έκανε το 69-63 στο 36’. Ο Κεραυνός διατήρησε το προβάδισμά του μέχρι το τέλος αγώνα, παίρνοντας τη νίκη με 88-80.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-24, 33-38, 55-58, 80-88.

Απόλλων (Παναγιώτης Γιανναράς): Κινγκ 6, Μπόγκους 23 (2), Ηλιάδης 16 (2), Φίνκε 9 (1), Χόλτον 23 (5), Ελευθερίου 3, Γεωργίου, Τομπάζος, Λοϊζίδης

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Μπερνς 39 (4), Μιχαήλ 6 (2), Στυλιανού 16 (4), Μάλκολμ 8, Ντ'γκουάν 17, Πασιαλής, Μαραγκός, Τίγκας 3, Ραζής