Διπλό της ΕΘΑ επί του Αχιλλέα

Κορυφαίος του αγώνα ο Γουέσλεϊ Χάρις με 26 πόντους και 4 τρίποντα

Η ΕΘΑ επικράτησε του Αχιλλέα Καϊμακλίου με 67-60, στην εκτός έδρας αναμέτρηση τους. Κορυφαίος του αγώνα ο Γουέσλεϊ Χάρις με 26 πόντους και 4 τρίποντα.

Ο Αχιλλέας πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο 2’ με τον Τρετιακόφ, όμως η απάντηση ήρθε στο 4’ με την ΕΘΑ να ισοφαρίζει σε 4-4. Η ομάδα της Έγκωμης πήρε προβάδιασμα με 12-4, με το τρίποντο του Χάρις, ενώ το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 12-6.

Στη δεύτερη περίοδο η διαφορά των φιλοξενούμενων έφτασε στο +10 στο 13’ , ενώ με το δίποντο του Ιγνατόφσκι στο 18’ το σκορ διαμορφώθηκε σε 24-11. Η ΕΘΑ κράτησε τη διαφορά της και το ημίχρονο έληξε με 31-17.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αχιλλέας προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, και στο 24’ ο Χάρβεϊ μείωσε σε 34-26, ενώ το τρίποντο του Μπράουν στο ίδιο λεπτό έκανε το 34-29. Η ΕΘΑ δεν άφησε τον αντίπαλο να απειλήσει, και ξέφυγε σε 43-29 με τρίποντο του Χάρις στο 26’, με το δεκάλεπτο να τελειώνει με σκορ 49-38.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Καϊμακλίου μπήκε δυναμικά και στο 34’ μείωσε στο -1 (51-50). Στο ίδιο λεπτό ο Χάρβεϊ ευστόχησε σε τρίποντο δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του με 53-51, όμως το τρίποντο του Χάντσον έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ΕΘΑ με 54-53. Στο 37’ η δύο ομάδες ήταν στα ίσα (60-60), όμως ο Χάντσον έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του στο 38’ (62-60). Η ομάδα της Έγκωμης συνέχισε να σκοράρει και κράτησε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος του αγώνα, επικρατώντας με 69-60

Τα δεκάλεπτα: 12-6, 17-31, 38-49, 60-69.

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Κυριάκος Γιαγκουλής): Μπράουν 31 (4), Γεωργακούδης, Τρετιάκοβ 6, Χάρβεϊ 15 (3), Νάιλς 8, Βασιλείου, Ανθυμιάδης.

ΕΘΑ Έγκωμης (Δημήτρης Κουκούρης): Χάντσον 24 (4), Κυριακίδης 2, Χάρις 26 (4), Ιγκνατόφσκι 8 (1), Κ.Ορφανός, Φ. Ορφανός 6, Ροδοσθένους 1, Ματθαίου.