Πρώτη εντός έδρας νίκη για Αχιλλέα

Με κορυφαίο τον εκπληκτικό Γιώργο Τρετιακόβ

Στη δεύτερη φετινή του νίκη έφτασε ο Αχιλλέας, ο οποίος στο παιχνίδι που έγινε στην Παλλουριώτισσα, νίκησε την Ανόρθωση με 64-59. Κορυφαίος του αγώνα, ήταν ο Γιώργος Τρετιάκοβ που σημείωσε 21 πόντους με 3/8 τρίποντα, 4/9 δίποντα και 4/6 βολές.

Με εναλλασσόμενο προβάδισμα εξελίχθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, κατά την οποία ο ρυθμός ήταν αργός και με τον Αχιλλέα, να προηγείται στο διάστημα αυτό με 13-12.

Καλύτερο ξεκίνημα για τον Αχιλλέα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να αποκτούν ένα προβάδισμα που έφθασε στους 10 πόντους (27-17). Η βελτιωμένη στην άμυνα Ανόρθωση, μείωσε στη συνέχεια σε 30-29, που ήταν και το σκορ στο πρώτο ημίχρονο.

Προβάδισμα με 30-33 για την Ανόρθωση στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου με συνολικό σερί 4-16 από το 27-17. Στη συνέχεια ο Αχιλλέας σκόραρε 9 συνεχόμενους πόντους και προηγήθηκε με 39-33. Ο γηπεδούχος, κράτησε το προβάδισμα ως τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, σημείο στο οποίο το σκορ ήταν 44-38.

Προβάδισμα με 50-38 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου για τον Αχιλλέα. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν σταθερά το προβάδισμα στη συνέχεια και εξασφάλισαν τη νίκη χάριν σε ένα τρίποντο του Γεωργακούδη στο 39`, όταν το σκορ έγινε 58-50. Παρά το ότι η Ανόρθωση μείωσε σε 60-57, τελικά ο Αχιλλέας πήρε τη νίκη με σκορ 64-59.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-12, 30-29, 44-38, 64-59.

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Κυριάκος Γιαγκουλής): Χριστούδιας 2, Γεωργακούδης 6 (1), Τρετιάκοβ 21 (3), Χάρβι 10, Νάιλς 14, Βασιλειου 2, Ανθυμιάδης 9.

Ανόρθωση (Βασίλης Χρυσαλάς): Μπάναρντ 12, Πάρκερ 9 (1), Μάλορι 19, Μάρκου, Παντούρης 13 (3), Γιάλλουρος, Ασωνίτης 4 (1), Γρηγορίου 2, Τσίγκας.