ΑΕΛ - Ανόρθωση: Γκραν γκινιόλ και... γαλαζοκίτρινη πρόκριση!

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε με 87-83

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι η ΑΕΛ κέρδισε 87-83 την Ανόρθωση και πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Basket League, όπου θα αντιμετωπίσει τον Αχιλλέα Καϊμακλίου. Κορυφαίος για τους γαλαζοκίτρινους ο Ηρακλής Πιττάκας με 21 πόντους, 4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

H Ανόρθωση με δύο βολές του Μπάνιαρντ και καλάθι του Μάλορι προηγήθηκε με τέσσερις πόντους (0-4) στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Στο 6' η ΑΕΛ ισοφάρισε 10-10 με το τρίποντο του Πιττάκα, με την Ανόρθωση στο 8' με τρίποντο του Μπάνιαρντ να προηγείται με πέντε πόντους (12-17). Οι «γαλαζοκίτρινοι» με καλάθι του Πίγκραμ και δύο τρίποντα του Πιττάκα έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (20-17).

Στο 14' η ομάδα της Λεμεσού με το λέι απ του Πιττάκα απέκτησε διαφορά με διψήφιο αριθμό (33-23), με την ίδια απόσταση να χωρίζει τις δύο ομάδες και δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος της δεύτερης περιόδου (40-30). Το συγκρότημα της Αμμοχώστου μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου μείωσε στους τέσσερις πόντους (43-39).

Η ΑΕΛ με το καλάθι του Πίγκραμ στο 24' ήταν μπροστά με επτά πόντους (54-47), με την Ανόρθωση να παίρνει το προβάδισμα με το τρίποντο του Σέπου (56-57) δυόμιση λεπτά πριν από τη συμπλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου. Στο τέλος της τρίτης περιόδου η ομάδα της Λεμεσού είχε το προβάδισμα με τρεις πόντους (64-61).

To παιχνίδι συνέχισε να είναι συγκλονιστικό και στο τέταρτο δεκάλεπτο, οπότε και το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Μέχρι και επτά δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε η Ανόρθωση πλησίασε στον πόντο με το τρίποντο του Παντούρη (84-83), με την ΑΕΛ τελικά με μία βολή του Πιττάκα και δύο από τον Ρίλεϊ να παίρνει τη νίκη με τελικό σκορ 87-83.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 43-39, 64-61, 87-83

ΑΕΛ (Μάρκος Ασωνίτης): Γρίβας 5, Χάρις 18 (4), Ρίλεϊ 21, Μονιάτης 4, Πίγκραμ 18 (1), Ιωαννίδης, Πιττάκας 21 (4), Αλεξάνδρου.

Ανόρθωση (Βασίλης Χρυσαλάς): Μπάνιαρντ 16 (2), Πάρκερ 10, Μάλορι 20 (2), Μάρκου 13 (3), Παντούρης 24 (4), Σέπος 3 (1), Ασωνίτης, Γρηγορίου, Μαυρομάττης, Χαραλάμπους.

Α Κατηγορία Ανδρών: Τελευταία Ενημέρωση