Το... καθήκον του με τη Βιλερμπάν ο Ολυμπιακός!

Πάτησε… γκάζι στο τέλος και έκανε τη δουλειά

Τρόμαξε, αγχώθηκε, αλλά βρήκε λύση ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» συνάντησαν ζόρια από τη μαχητική Βιλερμπάν μέχρι το 33’, αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα άλλαξαν το… τσιπάκι νίκησαν 80-64, στο ΣΕΦ.

Το κακό τρίτο δεκάλεπτο έβαλε την ASVEL για τα καλά στο ματς, με τον Ντε Κολό να την στέλνει στο +2 (59-61), στα 6:32’’ πριν τη λήξη. Εκεί, οι Πειραιώτες έκαναν τη μεγάλη αντεπίθεση, τρέχοντας σερί 18-0 στα επόμενα έξι λεπτά και εξασφαλίζοντας το ροζ φύλλο.

Με τους Φαλ, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Κυρίαρχοι από την αρχή ήταν οι «ερυθρόλευκοι». Μέσα από την εξαιρετική άμυνά τους «μπλόκαραν» τη Βιλερμπάν και με σημείο αναφοράς τον Μ. Φαλ στην επίθεση ξέφυγαν στο +13 (17-4), στα πρώτα έξι λεπτά. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες χαλάρωσαν, κάνοντας εύκολα λάθη, ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι έγιναν πιο παραγωγικοί με την είσοδο των Ντε Κολό και Λοβέρν στο παρκέ, με αποτέλεσμα να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-12).

Το ίδιο νωθρά ξεκίνησε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη Βιλερμπάν να μειώνει κι άλλο (20-14). Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν στροφές και με μπροστάρη τον Πετρούσεφ ξέφυγαν ξανά σε διψήφια απόσταση (24-14) και έχοντας τον πλήρη έλεγχο με τα τρίποντα του Λαρεντζάκη, πήγαν στο +14 (36-22), στο 16’. Στη συνέχεια, πήρε τη… σκυτάλη ο Γουόκαπ, ο οποίος διατηρούσε τη διψήφια διαφορά (43-31), μέχρι το 19’. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη στο τελευταίο λεπτό, καθώς η νωθρή άμυνα έδωσε την ευκαιρία στους Γ. Φαλ και Τζάκσον να βρουν σκορ και να διαμορφώσουν το 43-35 του πρώτου ημιχρόνου.

Πολύ κακό ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό στο δεύτερο μέρος, με λάθη και τραγική αστοχία, με τους Λουβαβού-Καμπαρό και Λοβέρν από την άλλη να μπαίνουν πολύ «ζεστοί» και τη Βιλερμπάν να τρέχει επιμέρους σκορ 2-12, για το προβάδισμα (45-47), στο 24’. Με τους Πίτερς και Κάναν οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν μπροστά και πήγαν στο +3 (50-47). Ωστόσο, οι Πειραιώτες συνέχισαν τα λάθη και την τρομερή αστοχία με τους Λουβαβού-Καμπαρό και Λοβέρν να βάζουν ξανά μπροστά τους Γάλλους (52-53), τον Παπανικολάου να απαντάει, αλλά το Σκοτ να διαμορφώνει το 54-55 της τρίτης περιόδου στο τέλος.

Με τους Ράιτ και Πίτερς ο Ολυμπιακός έκανε 5-0 στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου για το +4 (59-55), με τη Βιλερμπάν να απαντά με τον Ντε Κολό για το δικό της προβάδισμα (59-61) στο 33’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν σημάδια ανάκαμψης. Μέσα από την άμυνά τους ανάγκασαν σε απανωτά λάθη τους Γάλλους και με τρίποντα από ΜακΚίσικ, Λαρεντζάκη και Πίτερς έτρεξαν σερί 18-0, για το +16 (77-61), στο 39’, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 80-64.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 43-35, 54-55, 80-64