Ψυχάρα Ελλαδάρα, επέστρεψε από το -12 με το Βέλγιο και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο

Έφερε τούμπα το ματς και επικρατώντας 68-64 του Βελγίου στην παράταση, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Eurobasket K20

Επέστρεψε από τα... Τάρταρα κόντρα στο Βέλγιο, έκανε σπουδαία ανατροπή και κατέκτησε την τρίτη θέση στο Eurobasket Κ20 η Εθνική (68-64)!

Σε ένα παιχνίδι που δεν της πήγαινε τίποτα μέχρι την τελευταία περίοδο και βρέθηκε ακόμη και στο -12, η Ελλάδα έκανε τα πάντα σωστά -κυρίως στην άμυνα- στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού και παρότι δεν το εκμεταλλεύτηκε επιθετικά στην αρχή, εντέλει βρήκε τον τρόπο και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί, ήταν πιο ψύχραιμη και πανηγύρισε το χάλκινο μετάλλιο!

Πολύ καλή εμφάνιση από όλους τους παίκτες στα κρίσιμα σημεία, με τους Ζούγρη (16π.), Πλώτα (13π.) και Μπαζίνα (13π.) να ξεχωρίζουν. Δεν ήταν αρκετοί οι 15 πόντοι του Ντε Ρίντερ για το Βέλγιο.

Το Βέλγιο μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 5-2, αλλά η Ελλάδα έβρισκε τρόπους να μείνει κοντά στο σκορ, με τον Ζούγρη να ξεκινά «καυτός». Ο Λέντεγκεν έφερε το παιχνίδι στο 9-14, αλλά ο Οικονομόπουλος απάντησε για το 12-14 λίγο αργότερα. Ο Πλώτας ανέλαβε στο σκοράρισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου, με αυτή να ολοκληρώνεται με το 18-17 υπέρ της Εθνικής.

Το Βέλγιο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στο δεύτερο δεκάλεπτο και όχι απλά πήρε προβάδισμα, αλλά πήρε και διαφορά ασφαλείας (26-33), με τους Πιντελόν και Ντι Μαρία να πρωταγωνιστούν. Μάλιστα, συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς, φτάνοντας στο 29-38, με τον Ζούγρη να κάνει το 31-38. Σαν να μην έφτανε αυτό, έκανε διψήφια τη διαφορά του (31-41), ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με την Εθνική να είναι πίσω στο σκορ με 33-43.

Η Ελλάδα ξεκίνησε δυναμικά στο δεύτερο μέρος και μείωσε σε 38-43 με τους Νεόφυτο και Καλαϊτζάκη. Από εκείνο το σημείο και για το επόμενο τρίλεπτο δεν σημειώθηκε κάποιος πόντους, ενώ στα πέντε πρώτα λεπτά σημειώθηκαν μόλις 5π. Οι Βέλγοι έκαναν και πάλι ό,τι ήθελαν στο παρκέ, ενώ η Εθνική δεν μπορούσε να σκοράρει σχεδόν με τίποτα, με το τέλος της τρίτης περιόδου να βρίσκει τους Βέλγους μπροστά στο σκορ με 40-52.

Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, ο Μπαζίνας μείωσε σε 45-52 με πέντε σερί πόντους, με τους Βέλγους να απαντούν για το 45-54. Ο Μπαζίνας, όμως, ήταν εξαιρετικός σε εκείνο το σημείο και έφτασε τη διαφορά στο -5 (49-54). Από εκεί και έπειτα ο διακόπτης γύρισε για την Εθνική. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα κράτησε χαμηλά τους Βέλγους στην επίθεση και παρότι δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί εξαρχής, εντέλει έβαλε τα μεγάλα σουτ και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (56-56), με 16-4 επιμέρους σκορ στην τελευταία περίοδο.

Εκεί, η Ελλάδα έδειχνε ασταμάτητη και έχοντας όλους τους παίκτες σε εξαιρετική κατάσταση, έφτασε στο 68-64, βάζοντας και σπουδαία καλάθια, και κατέκτησε την τρίτη θέση στο Eurobasket K20 και το χάλκινο μετάλλιο.

Εθνική: Τελευταία Ενημέρωση