«Παπ» και... κάτω η Τουρκία!

«Έσωσε» την Εθνική ο Κώστας Παπανικολάου κόντρα στην Τουρκία!

Με τον Κώστα Παπανικολάου να κάνει 2/2 βολές στα 3'' πριν τη λήξη, η Ελλάδα νίκησε 72-71 την Τουρκία, στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

«Έσωσε» την Εθνική ο Κώστας Παπανικολάου!

Το επιθετικό «μπλακ άουτ» στην τέταρτη περίοδο παραλίγο να αποβεί μοιραίο για την Ελλάδα, αλλά οι 2/2 ελεύθερες βολές του «Παπ» στα 3’’ πριν τη λήξη, της χάρισαν τη νίκη (72-71) κόντρα στην Τουρκία!

Έτσι, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήγε στο 2-1 στον Β' όμιλο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου, με τους γείτονες από την άλλη να υποχωρούν στο 1-2. Οι δυο τους θα τα πουν την προσεχή Δευτέρα (28/2, 19:00) στην Κωνσταντινούπολη.

Πρώτοι σκόρερ της Εθνικής ήταν οι Παπαγιάννης και Αγραβάνης με 14 πόντους ο καθένας, με τους Παπανικολάου και Μουράτο να είχαν από 10π. ο καθένας. Καλή εμφάνιση και από τον Σλούκα με 8π. και 7 ασίστ.

Από τους Τούρκους, ξεχώρισε ο Μαχμούτογλου με 21 πόντους.

Με τους Παπαγιάννη, Αγραβάνη, Παπανικολάου, Λαρεντζάκη και Μωραΐτη ξεκίνησε η Εθνική. Καλή αρχή για την Ελλάδα, καθώς τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο είχε το προβάδισμα (7-4), με τον Μαχμούτογλου, όμως, να αντιδρά και την Τουρκία να ξεφεύγει στο +5 (7-12), στο 5’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Μανωλόπουλου έκαναν πολλά και φτηνά λάθη, με τους φιλοξενούμενους από την άλλη να βρίσκουν λύσεις από την περιφέρεια και έτσι να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +7 (13-20).

Το τρίποντο του Γκεγίκ έστειλε την Τουρκία στο +10 (13-23) στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου. Ωστόσο, η Ελλάδα έβγαλε αμέσως αντίδραση μέσα από την άμυνά της και με τους Μουράτο και Πρίντεζη επιθετικά έκανε αρχικά επιμέρους σκορ 9-1 για να πλησιάσει στο καλάθι (22-24), ενώ μετά ισοφάρισε (26-26), στο 15’. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν για το +4 (26-30), αλλά ο Σλούκας στη συνέχεια πήρε… φωτιά και έσπρωξε την Εθνική σε σερί 9-0 για το +7 (37-30), με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να τη βρίσκει στο +8 (40-32).

Με μεγάλη διάθεση στην ομαδική άμυνα και τον Αγραβάνη «ζεστό» επιθετικά, η Εθνική ξέφυγε στο +15 (49-34), το οποίο διατήρησε (52-37), μέχρι το 24’. Εκεί, η Ελλάδα έχασε τη συγκέντρωσή της και στις δύο πλευρές του παρκέ, με τους Μπιρσέν και Μαχμούτογλου να ρίχνουν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (54-48), στο 26’. Ο Σλούκας «ξεμπλόκαρε» προσωρινά την Εθνική, αλλά ο Λάρκιν άρχισε να… ενεργοποιείται και έτσι οι Τούρκοι ισοφάρισαν (56-56), στο 29’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Μανωλόπουλου έσφιξαν αμυντικά και με τον Πρίντεζη έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +4 (60-56).

Με πρωταγωνιστή τον Μουράτο, η Εθνική έκανε 6-0 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, για το +10 (66-56), στο 32’. Όμως, στη συνέχεια «κόλλησε», με τα απανωτά τρίποντα του Μαχμούτογλου να δίνουν το μομέντουμ στους Τούρκους, οι οποίοι έκαναν σερί 11-0 για το προβάδισμα (66-67), στο 37’. Ο Παπαγιάννης έσπασε το… ρόδι, με τον Λάρκιν να στέλνει τους φιλοξενούμενους στο +3 (68-71), στο 38’. Εκεί, οι παίκτες του Μανωλόπουλου έβγαζαν τις άμυνες, μειώνοντας αρχικά στον πόντο με τον Παπαγιάννη, ενώ με 2/2 βολές του Παπανικολάου, στα 3’’ πριν τη λήξη, η Εθνική έκανε το 72-71, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ, αφού ο Λάρκιν αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή!

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 40-32, 60-56, 72-71