Ολυμπιακός: «Λύγισε» την Μονακό, με σούπερ δίδυμο

2/2 για τους «ερυθρολεύκους»

Συνέχεια στο νικηφόρο του σερί στα φιλικά έδωσε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας με σκορ 98-93 της Μονακό στο ΣΕΦ στον τελικό του φιλανθρωπικού τουρνουά που διοργάνωσε μαζί με την Bwin.

Εξαιρετικοί στην επίθεση οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ζαν Σαρλ και Ντόρσεϊ, όμως δεδομένα χρειάζονται δουλειά στην άμυνα, που παρουσίασε προβλήματα στο πρώτο δυνατό φιλικό επιπέδου Ευρωλίγκας. Ξεχώρισαν από την Μονακό οι Άντζουσιτς και Λι, με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται χωρίς Παπανικολάου-Πρίντεζη και Βέστερμαν-Γκρέι αντίστοιχα.

Το ματς:

Η Μονακό μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με όπλο την αθλητικότητά και την ενέργειά της, προηγήθηκε 12-7 στο 5’, με τον Ολυμπιακό να έχει πολλά λάθη στην κυκλοφορία και αρκετά άστοχα λέι απ. Δύο αγωνιστικά λεπτά αργότερα, και παρά το τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα, το σκορ πήγε στο 18-7 υπέρ των Γάλλων, που έκλεβαν συνεχώς μπάλες και σκόραραν στον αιφνιδιασμό. Με συνεχόμενα καλάθια του Χασάν Μάρτιν, οι γηπεδούχοι, που έχαναν αρκετά αμυντικά ριμπάουντ, έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν σε 25-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Μοτεγιούνας με πολύ καλή εμφάνιση καθώς ευστοχούσε μέχρι και σε τρίποντα, διατηρούσε την Μονακό μπροστά στο σκορ με 32-24 στο 12’, όμως με τρίποντα των Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ, ο Ολυμπιακός μείωσε άμεσα σε 32-30. Με καλύτερη άμυνα και τον Ζαν Σαρλ να συνεχίζει εξαιρετικά επιθετικά, οι γηπεδούχοι παρέμειναν σε απόσταση αναπνοής (38-40), όμως για την Μονακό είχε πάρει μπρος ο Αντζουσιτς, για το υπέρ της 46-39, τρία λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο εξαιρετικός Ντόρσεϊ, μαζί με τις οργανωτικές ενέργειες του Γουόκαπ και ένα buzzer beater του Βεζένκοφ,έβαλαν μπροστά τους «ερυθρόλευκους» των 37 πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο, με 55-51 στην ανάπαυλα.

Με σερί 5-0 μπήκε η Μονακό στο πρώτο τρίλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου, για να προηγηθεί ξανά 56-55. Με συνεχόμενους πόντους στον αιφνιδιασμό, δημιουργίες του Γουόκαπ και τρίποντο του Ζαν Σαρλ, οι γηπεδούχοι πήραν ξανά προβάδισμα 63-58 στο 25’. Ο Άντζουσιτς άρχισε να φορτώσει συνεχώς το καλάθι του Ολυμπιακού για το 70-70, δύο λεπτά πριν μπούμε στην τελευταία περίοδο. Οι παίκτες του Μίτροβιτς συνέχισαν να παίρνουν επιθετικά ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να πάρουν ξανά κεφάλι στο σκορ 75-72 στο 30’.

Μάρτιν αρχικά και Σλούκας στην συνέχεια με δικά τους καλάθια και σερί 7-0, έδωσαν προβάδισμα 79-77, επτάμισι λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Με γκολ-φάουλ από Λαρεντζάκη και Μότουμ, οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο ισόπαλες 82-82, με τον Ντόρσεϊ να διαμορφώνει με τρίποντο το 87-84 στο 37’. Δύο καλάθια από Ζαν Σαρλ και Βεζένκοφ, έπειτα από ισάριθμες επιτυχημένες άμυνες, έκαναν το 91-86, με 1’:07’’ να απομένουν. Ο Άντζουσιτς μείωσε σε 91-88, όμως Ζαν Σαρλ, Βεζένκοφ και Γουόκαπ ήταν ψύχραιμοι από την γραμμή και «σφράγισαν» την νίκη του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 55-51, 72-75, 98-93.

*Περίπου 2500 φίλοι του Ολυμπιακού βρέθηκαν στο ΣΕΦ για το παιχνίδι.