Εθνική Ελλάδας: «Γκάζωσε» και μπήκε με το… δεξί στο Παγκόσμιο!

Με ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο, η Ελλάδα ξεπέρασε το εμπόδιο της Ιορδανίας, την οποία νίκησε 92-71 και έτσι μπήκε με το δεξί στο Παγκόσμιο Κύπελλο

Άργησε αλλά έκανε τη δουλειά της η Ελλάδα!

Για τρία δεκάλεπτα η Ιορδανία έβαλε δύσκολα στην Εθνική, η οποία πάτησε το… γκάζι στο τέταρτο και «καθάρισε» (92-71), στην πρεμιέρα της στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Κορυφαίος για την «επίσημη αγαπημένη» ο Λαρεντζάκηας με 19 πόντους, με τον Γουόκαπ να προσθέτει 13π. με 7 ασίστ.

Με τους Παπαγιάννη, Θανάση, Παπανικολάου, Λούντζη και Γουόκαπ ξεκίνησε η Ελλάδα. Νωθρά μπήκε στο παιχνίδι η Εθνική, με τους Ντουβερίογλου και Χόλις-Τζέφερσον να στέλνουν την Ιορδανία στο +6 (10-4), στο πρώτο τρίλεπτο. Η αντίδραση της ομάδας του Ιτούδη ήρθε με απανωτές άμυνες, καθώς ισορρόπησε το ματς (10-10), με τον Ντουβερίογλου να απαντά με ένα δικό του 4-0 (14-10). Ωστόσο, τα τελευταία τέσσερα λεπτά ανήκαν στην «επίσημη αγαπημένη», καθώς με την εξαιρετική άμυνα και την καλύτερη κυκλοφορία στην επίθεση πήρε τον πλήρη έλεγχο και έκλεισε την πρώτη περίοδο με σερί 9-0 και στο +5 (14-19).

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η Ελλάδα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, μπαίνοντας με σερί 4-0 για το +9 (14-23). Στη συνέχεια, η Ιορδανία άνοιξε το τέμπο με την επιστροφή του Χόλις-Τζέφερσον στο παρκέ, αλλά η Εθνική βρήκε λύσεις έξω από τα 6,75μ. με Παπαπέτρου και Γουόκαπ, ξεφεύγοντας αρχικά στο +10 (25-35) και ακολούθως στο +12 (28-40), στο 17’. Η αντίδραση των Ιορδανών ήταν ένα 4-0, με τον Γουόκαπ να απαντά με σερί τρίποντα για το +14 (32-46) και τον Αμπάς με μία ελεύθερη βολή στο τέλος να διαμορφώνει το 33-46 του πρώτου ημιχρόνου.

Με το τρίποντο του Θανάση, η Ελλάδα πήγε ξανά στο +14 (35-49) στην αρχή του δεύτερου μέρους. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς απέκτησε έναν ξέφρενο ρυθμό κι αυτό γιατί οι Ιορδανοί πήραν… φωτιά έξω από τα 6,75μ. Η «επίσημη αγαπημένη» διατηρούσε το προβάδισμά της, αλλά οι Ιορδανοί ήταν σε απόσταση… αναπνοής (58-61), μέχρι το 29’. Τη λύση έδωσε ο Λαρεντζάκης με 5 δικούς του πόντους για το +8 (58-66), με τις βολές του Ιμπραΐμ στην εκπνοή να κάνουν το 60-66 της τρίτης περιόδου.

Η συγκέντρωση στην άμυνα απέδωσε… καρπούς για την Ελλάδα στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου. Με την Ιορδανία «μπλοκαρισμένη» επιθετικά, η Εθνική βρήκε απανωτά καλάθια στο ανοικτό γήπεδο με Λαρεντζάκη-Παπαπέτρου και με επιμέρους σκορ 3-13 πήγε στο +16 (63-79), στο 35’. Μετά μπήκε στην… εξίσωση ο Ρογκαβόπουλος για το +19 (69-88), με την Ελλάδα να ελέγχει το ματς και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 71-92.
Τα δεκάλεπτα: 14-19, 33-46, 60-66, 71-92

Πηγή: Sport-fm.gr

Εθνική: Τελευταία Ενημέρωση