Έκανε «παρέλαση» στην Τουρκία και έβαλε… πλώρη για το Παγκόσμιο η Ελλάδα!

Nίκησε 76-67 μέσα στην Τουρκία και με το 3-1 βρίσκεται κοντά στην πρόκριση

Ελλάδα για… φίλημα μέσα στην Τουρκία!

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Αγραβάνη- Παπαγιάννη και μέσα από την εξαιρετική της άμυνα, η Εθνική νίκησε 76-67 στην Κωνσταντινούπολη και έφτασε στο 3-1 στον Β’ όμιλο που τη βάζει σε θέση ισχύος για την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2023.

Με τους Παπαγιάννη, Αγραβάνη, Παπανικολάου, Λαρεντζάκη και Μωραΐτη ξεκίνησε η Ελλάδα. Πολύ νευρικά μπήκε η Εθνική, καθώς έκανε τρία λεπτά για τους πρώτους της πόντους στο παιχνίδι, με την Τουρκία από την άλλη να κάνει «θραύση» στα επιθετικά ριμπάουντ και με σουτ από την περιφέρεια να φτάνει στο +6 (13-7), στο 6’. Η αντίδραση του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος ήρθε με τον Αγραβάνη, ο οποίος με δικούς τους πόντους ισοφάρισε (13-13). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ανέκτησαν προσωρινά το προβάδισμα, αλλά η άμυνα της Ελλάδας παρέμεινε σφιχτή τα τελευταία λεπτά και με ένα 4-0 έκλεισε μπροστά (15-17) την πρώτη περίοδο.

Με απανωτά λάθη ξεκίνησε η Εθνική στο δεύτερο δεκάλεπτο, αντίθετα με την Τουρκία που έκανε σερί 7-0 για το +5 (22-17), στο 12’. Η αντίδραση της Ελλάδας ήρθε με τα επιθετικά ριμπάουντ για την ισοφάριση (22-22), μέσα δύο λεπτά. Στη συνέχεια, το ντέρμπι συνεχίστηκε με το σκορ να ήταν κλειστό, αλλά τον Τουντσέρ να κρατά τους γηπεδούχους μπροστά (29-26), μέχρι το 17’. Εκεί, ο Παπαγιάννης το πήρε… προσωπικά, ξεκινώντας την αντεπίθεση του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος, όπου με τη βοήθεια των Παπανικολάου και Αγραβάνη πήγε στο +5 (31-36), στο 19’. Στον εναπομείναντα χρόνο δεν άλλαξε κάτι δραματικά, με τις βολές του Λάρκιν να διαμορφώνουν το 33-36 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Μαχμούτογλου μπήκε «ζεστός» από την περιφέρεια στο δεύτερο μέρος, φέρνοντας το ματς στην ισοπαλία (41-41), στο 22’. Στη συνέχεια, η Εθνική έβγαλε τρομερές άμυνες και με τα σουτ του Μωραΐτη πήγε αρχικά στο +8 (41-49). Ο Λάρκιν «ξεκόλλησε» προσωρινά τους Τούρκους, αλλά οι παίκτες του Μανωλόπουλου συνέχισαν τις καλές άμυνες και με Παπαγιάννη και Αγραβάνη ξέφυγαν στο +10 (44-54), στο 27’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι έχασαν εντελώς το… μυαλό τους, με τον Σλούκα να μπαίνει στην… εξίσωση με απανωτά σουτ έξω από τα 6,75μ. και τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +16 (46-62), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Κάκιστο ξεκίνημα από την Εθνική στο τέταρτο δεκάλεπτο. Το ένα λάθος διαδεχόταν το άλλο και με τους Λάρκιν και Μαχμούτογλου να είχαν πάρει… μπρος για τα καλά, η Τουρκία έκανε σερί 14-0, πλησιάζοντας στο καλάθι (60-62), στο 34’. Με την επιστροφή των Παπαγιάννη, Αγραβάνη και Σλούκα στο παρκέ η Ελλάδα βρήκε ρυθμό και αντέδρασε με 5-0 για το +7 (60-67), στο 36’. Εκεί, οι παίκτες του Μανωλόπουλου κόλλησαν επιθετικά, αλλά έβγαζαν τις άμυνες, ενώ με ένα μεγάλο τρίποντο του Αγραβάνη πήγαν στο +8 (62-70), στο 38’. Στα εναπομείναντα λεπτά, η Ελλάδα κρατούσε μία απόσταση ασφαλείας μέσα από την άμυνά της και με ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών, με τη νίκη να έρχεται με το τελικό 67-76.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 33-36, 46-62, 67-76

Εθνική: Τελευταία Ενημέρωση