Είπε πρόωρο «αντίο» η Ελλάδα

Στο τέλος έμεινε από δυνάμεις και γνώρισε τη βαριά ήττα με 92-67 από τη Λιθουανία

Έδωσε τη «μάχη» της αλλά δεν τα κατάφερε η Ελλάδα! Η Εθνική είχε δυνάμεις για 27 λεπτά απέναντι στη Λιθουανία, καθώς στο τέλος εκείνες την… εγκατέλειψαν και έτσι γνώρισε τη βαριά ήττα 92-67, που σημαίνει τον μαθηματικό αποκλεισμό της από τη συνέχεια του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Με τους Παπαγιάννη, Θανάση, Παπανικολάου, Γουόκαπ και Λούντζη ξεκίνησε η Ελλάδα. Πολύ νευρική αρχή από την Εθνική με άσχημα και άστοχα σουτ, ενώ από την άλλη οι Μπραζντέικις και Γιοκουμπάιτις έστειλαν τη Λιθουανία στο 9-2, στα πρώτα τρία λεπτά. Η ομάδα του Μακσβίτις είχε τον έλεγχο και τη διαφορά (13-6) μέχρι το 6’. Στη συνέχεια, ο Γουόκαπ άρχισε να… σεληνιάζεται και κάνοντας «σμπαράλια» την άμυνα των αντιπάλων, μαζί με τον Λαρεντζάκη, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο, η «επίσημη αγαπημένη» έκανε σερί 12-0, για το +5 (13-18), στο 7’. Στη συνέχεια, ο νατουραλιζέ της Ελλάδας αποσύρθηκε για «ανάσες», με την Εθνική να χάνει τον επιθετικό ρυθμό της και έτσι τους Λιθουανούς να ισοφαρίζουν σε 20-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με καλάθια στο ανοικτό γήπεδο από καλές άμυνες, η Ελλάδα μπήκε με 4-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο (20-24). Οι Λιθουανοί αντέδρασαν και ισοφάρισαν προσωρινά (25-25), με την Εθνική να απαντά με καλές άμυνες και τον «ζεστό» από τον πάγκο Παπαπέτρου με επιμέρους σκορ 2-10, για το +8 (27-35), στο 16’. Στη συνέχεια, πήρε την… σκυτάλη ξανά ο ορεξάτος Γουόκαπ, ο οποίος διατηρούσε τη διαφορά (32-40) για την «επίσημη αγαπημένη», μέχρι το 18’. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι Λιθουανοί πίεσαν με τον Βαλαντσιούνας και μείωσαν σε 39-43, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με 2/2 τρίποντα μπήκαν οι Λιθουανοί στο δεύτερο μέρος, παίρνοντας το προβάδισμα (45-43). Η Ελλάδα πέρασε προσωρινά μπροστά (45-46) με τον Γουόκαπ, αλλά ακολούθησαν λάθη και χαμένα ριμπάουντ, με τη Λιθουανία να πηγαίνει στο +6 (54-48), στο 25’. Η απάντηση της Εθνικής ήρθε άμεσα με Γουόκαπ και Μωραΐτη για την ισοφάριση (54-54), στο 27’. Ωστόσο, εκεί οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη έδειχναν να μένουν από δυνάμεις, έχοντας κακές επιλογές, με εκείνους τους Μακσβίτις να βρίσκουν ρυθμό έξω από τα 6,75μ. και να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +6 (64-58).

Το… ρεζερβουάρ της Ελλάδας είχε αρχίσει να «αδειάζει», με τη Λιθουανία να νιώθει πολύ άνετα στο παρκέ στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου και όχι μόνο να διατηρεί το προβάδισμά της, αλλά να πηγαίνει στο +14 (74-60), στο 33’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Μακσβίτις έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, εκτελώντας συνεχώς έξω από τα 6,75μ., παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 92-67.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 39-43, 64-58, 92-67