Διέλυσε την Τουρκία και έχει ραντεβού με την ιστορία!

«Μαγική» ανατροπή για την Εθνική Ελλάδας

Τι κι αν έχει πάει στον Καναδά με επτά μεγάλες απουσίες; Τι κι αν βρέθηκε να χάνει με 14 στο ξεκίνημα (22-8); Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει και με μια τρομερή εμφάνιση κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο διέλυσε την Τουρκία με 81-63 και προκρίθηκε στον τελικό του Προολυμπιακού Τουρνουά.

Εκεί τα ξημερώματα της Δευτέρας (2:05 πμ.) την Τσεχία για το εισιτήριο στο Τόκιο. Περισσότερα σε λίγο… Το ματς Καλάθης, Σλούκας, Γιαννόπουλος, Μήτογλου και Παπαγιάννης ήταν στην πρώτη πεντάδα για την Εθνική, που άρχισε με το αριστερό τον ημιτελικό. Με έμμεσα και… κανονικά τρίποντα η Τουρκία προηγήθηκε με 13-4 μετά από πεντέμισι λεπτά.

Η ελληνική ομάδα μπήκε πολύ νευρικά έχοντας 2/9 σουτ (μοναδικά εύστοχα τα δύο καρφώματα του Παπαγιάννη) και 3 λάθη με τον Ρικ Πιτίνο να καλεί τάιμ άουτ. Αυτό έφερε ένα βραχύβιο σερί (4-0), στο οποίο η ομάδα του Ορούν Ενέ αντέδρασε κλείνοντας με 22-8 το δεκάλεπτο, όπου η Ελλάδα είχε 4/16 δίποντα και 0/3 τρίποντα και μόλις 2 ασίστ για 4 λάθη. Η «επίσημη αγαπημένη» συνήλθε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου.

Ο Λαρεντζάκης πρόσφερε πάθος και σκορ από τον πάγκο και δικό του έμμεσο τετράποντο η διαφορά έπεσε στους έξι (25-19). Όμως παρότι η άμυνα βελτιώθηκε αισθητά, η επίθεση παρέμενε απελπιστικά κακή, με κακές επιλογές, λάθη και αστοχία. Η Τουρκία αποσπάστηκε και πάλι (32-21), αλλά η Εθνική με σκληράδα στην άμυνα κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με… μόλις -7 (34-27), παρότι είχε 7/24 δίποντα (29%), 3/11 τρίποντα (27%) και 6 ασίστ για 6 λάθη, ενώ είχε χάσει και 6 αμυντικά ριμπάουντ. Ό,τι πήγε στραβά στο πρώτο ημίχρονο, το άφησε πίσω στο τρίτο δεκάλεπτο η Εθνική.

Με τον Καλάθη μεταμορφωμένο και τους Σλούκα και Μήτογλου να βάζουν μεγάλα σουτ, η ελληνική ομάδα πέρασε μπροστά με ένα 10-0 στα πρώτα τρία λεπτά (34-37). Οι Τούρκοι έπαθαν… τρικυμία και το παιχνίδι ήρθε τούμπα, με τον Λαρεντζάκη να φέρνει την Εθνική σε διψήφια διαφορά (39-49).

Η πίεση των Τούρκων σε όλο το γήπεδο οδήγησε σε λάθη και κακές επιθέσεις, με αποτέλεσμα βρίσκοντας πόντους από τον πάγκο να μειώσουν στους τέσσερις (47-51). Τα μεγάλα τρίποντα του Κορκμάζ έβαλαν την Τουρκία ξανά στο ματς (50-51, 53-55), αλλά ο Παπαγιάννης με σερί πόντους έφερε ξανά την Εθνική σε απόσταση, 55-64, στα μισά της τελευταίας περιόδου.

Η άμυνα συνέχιζε να τσακίζει κόκκαλα και ο μαέστρος Καλάθης με τρίποντο εκτόξευσε την ελληνική ομάδα στο +14 (58-72) 2:49 πριν το τέλος. Οι Τούρκοι δεν συνήλθαν ποτέ, η διαφορά έφτασε ως το +19 (60-79) και η μεγάλη πρόκριση ήρθε.

Δεκάλεπτα: 22-8, 34-27, 47-51, 63-81

Διαιτητές: Αντόνιο Κόντε (Ισπανία), Στίβεν Άντερσον (ΗΠΑ), Μπόρις Κρέιτς (Σλοβενία).

Εθνική: Τελευταία Ενημέρωση