«Αυτοκτόνησε» η Εσθονία και έκανε το 2/2 η Ουκρανία!

Η Ουκρανία εκμεταλλεύτηκε τις τάσεις… αυτοχειρίας της Εσθονίας

Σημαντικό βήμα για την επόμενη φάση από την Ουκρανία!

Η Εσθονία ήταν μπροστά για 39 λεπτά, αλλά τα μαζεμένα λάθη στα τελευταία δευτερόλεπτα έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Μπαγκάτσκις να κάνει την ανατροπή και να νικήσει 74-73, για το 2/2 στον τρίτο όμιλο.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με καλάθι του Σιντόροφ στα 55’’ πριν από τη λήξη, με το σύνολο από τη Βαλτική να πίνει… θάλασσα και να… παραχωρεί το ροζ φύλλο.

Κορυφαίος των Ουκρανών ήταν ο Μιχάιλιουκ με 18 πόντους, με τον Χέρουν να προσθέτει 12π. και τον «ήρωα» Σιντόροφ 11π.
Από την άλλη, οι Εσθονοί πήγαν στο 0/2, με τον Κότσαρ να ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Χέρι-χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες από την αρχή, καθώς καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει (16-15). Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο οι Εσθονοί έσφιξαν αμυντικά και έκαναν σερί 5-0, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +6 (21-15). Το ίδιο δυνατά μπήκαν οι τυπικά γηπεδούχοι, φτάνοντας στο +10 (25-15), στο 12’. Στη συνέχεια, οι Ουκρανοί αντέδρασαν, ισορρόπησαν το παιχνίδι, με το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να ήταν το 35-33.

Μέσα από την καλή τους άμυνα, οι Εσθονοί βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και έφτασαν στο +10 (47-37), στο 23’. Η Ουκρανία απάντησε με τον Μιχάιλιουκ, πλησιάζοντας αρχικά στο -4 (54-50) και στη συνέχεια στο -3 (59-56), με τον Κρίισα να διαμορφώνει το 61-56 της τρίτης περιόδου.

Με σερί 5-0 μπήκαν οι Ουκρανοί στο τέταρτο δεκάλεπτο και ισοφάρισαν (61-61). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με τους Εσθονούς να είχαν ένα μικρό προβάδισμα (73-72), μέχρι το 38’. Εκεί, οι τυπικά γηπεδούχοι έκαναν σερί λάθη, με το καλάθι του Σιντόροφ να βάζει μπροστά (73-74) την ομάδα του Μπαγκάτσκις, στα 55’’ πριν τη λήξη. Στον εναπομείναντα χρόνο, η Ουκρανία έβγαλες τις άμυνες και πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 35-33, 61-56, 73-74

Εθνική: Τελευταία Ενημέρωση