Ξύπνησε στο δεύτερο και καθάρισε τον Κολοσσό ο Ολυμπιακός

Επικράτησε με 71-52

Δυσκολεύτηκε, αλλά λύγισε τον αξιόμαχο Κολοσσό ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 71-52 την ομάδα του Κούρο Σεγκούρα στο ΣΕΦ για τη 14η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, σε ένα παιχνίδι που ήταν υπνωτισμένοι στο πρώτο μέρος, όμως, βελτίωσαν την απόδοσή τους στο δεύτερο και επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά τις δυο ήττες στην Ισπανία από τις Μπαρτσελόνα και Μπασκόνια για τη Euroleague.

Πρωταγωνιστής για τους Πειραιώτες ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με το εντυπωσιακό double-double (18 πόντοι, 15 ριμπάουντ), με τον Σέρβο να έχει άξιο συμπαραστάτη τον Άλεκ Πίτερς που σημείωσε 15 πόντους με οκτώ ριμπάουντ, αλλά και τον Αϊζάια Κάναν με δέκα πόντους. Από την άλλη, ο Γκάουντλοκ ήταν ο πολυτιμότερος για την ομάδα της Ρόδου με 14 πόντους και τέσσερις ασίστ, όπως και ο Περάντες με δέκα πόντους και τρεις ασίστ.

Έτσι, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα που πήγε στο 13-1, και είναι πίσω στη βαθμολογία μόνο από τον Παναθηναϊκό που έχει το απόλυτο (14-0), στρέφει την προσοχή της στο παιχνίδι με τη Μακάμπι στο ΣΕΦ (18/01, 21:15), ενώ ο Κολοσσός που υποχώρησε στο 5-9 υποδέχεται τον Απόλλωνα στη Ρόδο (21/01, 18:00).

Το ματς:

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει τους πρώτους πόντους με τις δυο εύστοχες βολές του Μιλουτίνοφ (2-0) και τον Κολοσσό να «απαντά», αρχικά, με τον Περάντες (2-2) και να παίρνει το προβάδισμα με το τρίποντο του Πόλι (2-5). Ο Πίτερς με ωραία ενέργεια μείωσε (4-5), ο Γκάουντλοκ σκόραρε με το ένα χέρι (4-7) και οι γηπεδούχοι προσέφεραν μια ωραία φάση με τη συνεργασία του Γουόκαπ με τον Μιλουτίνοφ, που κάρφωσε για το 6-7 στο 4’.

Οι Πειραιώτες πέρασαν μπροστά με τους τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Μπραζντέικις (10-7), με τον Μπραΐκοβιτς να μειώνει στον πόντο (10-9) και τον Περάντες να βάζει μπροστά τους φιλοξενούμενους για το 10-11. Ο Κάναν ισοφάρισε με 1/2 βολές (11-11) και το τρίποντο του Γουόκαπ ήταν το τελευταίο καλάθι του πρώτου δεκαλέπτου για το 14-11, σε ένα ματς με χαμηλό ρυθμό, που διευκόλυνε το σύνολο του Κούρο Σεγκούρα.

Ανάλογη συνέχεια και στη δεύτερη περίοδο, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να αλλάζει και τους πέντε παίκτες που είχε στο παρκέ. Ο Μήτρου Λονγκ ήταν εύστοχος στο τρίποντο που επιχείρησε (17-11), με την ομάδα της Ρόδου να μην αφήνει τη διαφορά να μεγαλώσει, σκοράροντας τέσσερις πόντους με τους Σίτου και Γκάουντλοκ (17-15).

Ο Παπανικολάου ευστόχησε σε 3/3 βολές (20-15), ο Σίτου έκλεψε και πέτυχε ένα εύκολο καλάθι (20-17), ενώ το σκορ ήταν αρκετά ισορροπημένο, με το τρίποντο του Λαρεντζάκη να δίνει μια διαφορά πέντε πόντων στους Πειραιώτες (25-20). Ωστόσο, αυτό όχι μόνο δεν επηρέασε τον Κολοσσό, αλλά φάνηκε να του έκανε καλό! Ο Πετρόπουλος ήταν καυτός, πέτυχε τρία συνεχόμενα τρίποντο και έδωσε το προβάδισμα στον Κολοσσό για το 25-29.

Ο Πίτερς σημείωσε το 27-29, όμως, ο Περάντες είχε μαζεμένους πόντους επιθετικά, με το 27-32 να είναι το σκορ του ημιχρόνου, με τον Κολοσσό να είναι αξιόμαχος, να βγάζει ενέργεια και να εκμεταλλεύεται την κακή εικόνα του Ολυμπιακού.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με το καλάθι του Γουόκαπ (29-32), με τον Ολυμπιακό να αντιδράει και να τρέχει ένα 9-0 που του έδωσε το προβάδισμα (36-32). Ο Γκάουντλοκ έβαλε στοπ στους «ερυθρόλευκους» με τρίποντο (36-35), αλλά ο Κάναν του «απάντησε» με τον ίδιο τρόπο για το 39-36.

Απόλυτα ισορροπημένο το παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό να έχει ένα μικρό προβάδισμα και τον Κολοσσό να βρίσκει συνεχώς τις λύσεις για να είναι κοντά στο σκορ (43-40 στο 27’). Ο Μιλουτίνοφ ξεχώριζε επιθετικά (45-40), όπως και ο Σίτου για τους φιλοξενούμενους (47-44 στο 29’), με τους «ερυθρόλευκους» να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +6 (50-44), αφού βελτίωσαν αισθητά την απόδοσή τους και πήραν προβάδισμα για τη νίκη.

Στην τελευταία περίοδο ο Γκος έγραψε το 54-44, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει την υπέρ του διαφορά, εκμεταλλευόμενος τις βολές που του έδινε ο κουρασμένος Κολοσσός. Το σκορ έγινε 59-48 στο 34', οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα κλείδωσαν τη νίκη, ενώ τρία λεπτά πριν από το τέλος ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έστειλε τους γηπεδούχους στο +14 (64-50). Το ματς στο φινάλε είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με 71-52 και να στρέφει την προσοχή του στην κρίσιμη αναμέτρηση με τη Μακάμπι στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 27-32, 50-44, 71-52

Πηγή: sport-fm.gr

Α1: Τελευταία Ενημέρωση