Ξέσπασε στον Πανιώνιο και έκλεισε με «κατοστάρα» το 2019 ο Παναθηναϊκός!

Ισοπεδωτικός ο Παναθηναϊκός, συνέτριψε 115-74 τον Πανιώνιο στο «Σοφία Μπεφόν»

Ο Πανιώνιος πλήρωσε τα… σπασμένα για την ήττα από τη Ρεάλ, με τον Παναθηναϊκό να συντρίβει 115-74 τους «κυανέρυθρους» και να κλείνει ιδανικά το 2019!

Πέντε παίκτες των «πράσινων» είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, κορυφαίος ο Μήτογλου, που σημείωσε 19 πόντους και κατέβασε 11 ριμπάουντ. Η ομάδα του Πιτίνο έκλεισε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος με ρεκόρ 12-1 και πάει με ανεβασμένη ψυχολογία στη Ρωσία για να αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας για την Ευρωλίγκα.

Από την άλλη, για τους Νεοσμυρνιώτες πάλεψαν οι ΜακΓκιλ (17 πόντοι), Σάμιουελς (14 πόντοι) και Βεργίνης (11 πόντοι, 5 ασίστ).

Ο Πανιώνιος έπιασε στον… ύπνο τον Παναθηναϊκό και προηγήθηκε 14-10 στο πρώτο τετράλεπτο, με τον Βεργίνη να εκτελεί έξω από τα 6,75μ. Κάπου εκεί όμως αφυπνίστηκαν οι «πράσινοι», που έτρεξαν σερί 12-0 και ανέτρεψαν πλήρως την κατάσταση (14-22 στο 8’), με τους Τόμας και Παπαγιάννης να τους καθοδηγούν.

Η ομάδα του Πιτίνο βρήκε ρυθμό και απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο με σερί 7-0 (15-29 στο 9’), ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +11 (20-31).

Οι «κυανέρυθροι» έδειξαν μαχητική διάθεση και στην εκκίνηση του δεύτερου δεκαλέπτου και προσπάθησαν να παραμείνουν κοντά στο σκορ (27-38 στο 14’). Παρ’ όλα αυτά, το «τριφύλλι» πάτησε το γκάζι και με μπροστάρη τον Μήτογλου, ξέφυγε με +19 (28-47 στο 16’).

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού συνέχισαν να πυροβολούν εκμεταλλευόμενοι την αμυντική χαλαρότητα των γηπεδούχων: με επιμέρους σκορ 12-2 εκτοξεύτηκαν στο +27 (34-61 στο 19’) και στην ουσία καθάρισαν την υπόθεση-νίκη. Το ημίχρονο έκλεισε με σερί 5-0 των Νεοσμυρνιωτών, που μείωσαν σε 39-61.

Στην τρίτη περίοδο, οι «πράσινοι» δεν έδειξαν καμία διάθεση να χαλαρώσουν και έχοντας θαυμαστό πλουραλισμό στο σκοράρισμα, έφτασαν μέχρι και το +36 (45-81 στο 26’). Από την άλλη, οι παίκτες του Γαβριήλ δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των φιλοξενούμενων και έδειχναν παραδομένοι στη μοίρα τους.

Στο τελευταίο κομμάτι του τρίτου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να μειώσουν κάπως τη διαφορά, με το «τριφύλλι» να καθοδηγείται από τον Γουάιλι και να κλείνει την περίοδο στο +31 (56-87).

Όπως αναμενόταν, η τέταρτη περίοδος ήταν μια καλή ευκαιρία για δοκιμές σχημάτων και προσώπων από τους δύο προπονητές. Ο Πανιώνιος πάλεψε κάπως στα πρώτα λεπτά της (64-94 στο 33’), ωστόσο ο Παναθηναϊκός πάτησε πάλι το γκάζι και με επιμέρους σκορ 15-4, απομακρύνθηκε με +41 (68-109 στο 36’).

Το μόνο που έμενε να διαπιστωθεί ήταν το τελικό σκορ, με τους «πράσινους» να εκτοξεύονται μέχρι και το +43 (70-113 στο 38’). Μ’ αυτά και μ’ αυτά, η ομάδα του Πιτίνο έφτασε στο τελικό 74-115, που της χάρισε τη 12η νίκη στη φετινή Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 20-31, 39-61, 56-87, 74-115.