Θίχτηκε και αντέδρασε ο Παναθηναϊκός!

Το μίνιμουμ του χαρακτήρα που χρειαζόταν μετά το στραπάτσο της Λάρισας έδειξαν οι «πράσινοι»

Αντίδραση έβγαλε ο Παναθηναϊκός, αποδίδοντας για τρία δεκάλεπτα εξαιρετικό μπάσκετ, επικράτησε της Λάρισας με 94-82 και επιζητεί μία νίκη ακόμα για να διασφαλίσει την παρουσία του στους τελικούς της Stoiximan Basket League.

Η πολύπλευρη επιθετική μηχανή του Παναθηναϊκού, πρόσφερε πολλούς πρωταγωνιστές, αν και ξεχώρισε περισσότερο όλων η τρομερή απόδοση του Ιωάννη Παπαπέτρου με τους 25 πόντους που σημείωσε και τις 5 ασίστ που έγραψε. Φυσικά, η εμφάνιση του Γιώργου Παπαγιάννη ήταν εξίσου πολύτιμη με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Οκάρο Γουάιτ κατέγραψε 12 πόντους παρέα με 6 «σκουπίδια».

Στην αντίπερα όχθη, εξαιρετικός ήταν ο Ζώης Καράμπελας με 18 πόντους και 2 ασίστ. Σημαντική βοήθεια έδωσε ο Τζέιλεν Χάντσον με 16 πόντους και βέβαια, ο Στεφάν Μούντι τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους και 4 τελικές πάσες.

Στην εναρκτήρια περίοδο ο Παναθηναϊκός με το «μαχαίρι στα δόντια» ήταν αποφασισμένος να επιβάλλει τον ρυθμό του, να μην αφήσει την πόρτα ανοιχτή στην Λάρισα και με τον Ιωάννη Παπαπέτρου σε δαιμονιώδη κατάσταση και συνολικά 13 πόντους, έδωσε στην ομάδα του γρήγορα διψήφια διαφορά από τα μέσα του δεκαλέπτου (23-12). Διατήρησε το προβάδισμα και έκλεισε μπροστά με 28-17.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο άμυνες κυριάρχησαν και η αστοχία πρωταγωνίστησε, αλλά με τους γηπεδούχους να διατηρούν πάντα το προβάδισμα. Παρόλα αυτά, η ένταση ήταν εμφανής στον αγώνα και σε περιπτώσεις αθλητές εκατέρωθεν έκαναν trash talking. Από εκεί και πέρα το σύνολό του Γιώργου Βόβορα κυρίως με προσωπικές ενέργειες των Ντάριλ Μέικον, Οκάρο Γουάιτ και Γιώργου Παπαγιάννη άνοιξαν την ψαλίδα και έκλεισαν το ημίχρονο με 51-33.

Στην επανέναρξη ο Παναθηναϊκός κρατούσε πάντα μία ασφαλή απόσταση από τους φιλοξενούμενους, καθώς οι Παπαπέτρου, Νέντοβιτς και Γουάιτ αποτέλεσαν κύριοι επιθετικοί πυλώνες των εν ενεργεία πρωταθλητών και κράτησαν τα ηνία του αγώνα σφικτά με το 77-53 της τρίτης περιόδου.

Η τελευταία περίοδος έκρυβε εκπλήξεις και το μαχητικό πνεύμα της Λάρισας εμφανίστηκε ξανά, μείωσε στα τελευταία δύο λεπτά την διαφορά (91-80) και υπενθύμισε στους πάντες την δυναμική της. Βέβαια, ο χρόνος ήταν υπέρ των «πρασίνων» και το τρίποντο του αρχηγού του Παναθηναϊκού (94-80) έδωσε τέλος στα κεκτημένα του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 51-33, 77-53, 94-82