Σούπερ ΝτεΚόζι καθάρισε για τον Άρη στο ντέρμπι!

Κέρδισε τον Ηρακλή σε εξ΄ αναβολής παιχνίδι

Στο εξ αναβολής ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής της Basket League, ο Άρης αποδείχθηκε πιο ψύχραιμος και λύγισε τον Ηρακλή (81-75) στο Αλεξάνδρειο, σε μια αναμέτρηση με αρκετές εναλλαγές συναισθημάτων και μπόλικα σκαμπανεβάσματα.

Κορυφαίος για τους «κίτρινους» ο Κουέντον ΝτεΚόζι, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 20 πόντους (7/12 εντός παιδιάς) και 3 ριμπάουντ και χάρισε στην ομάδα του το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στο φετινό πρωτάθλημα. Σημαντική και η συμβολή του Κουζέλογλου (8 πόντοι, 9 ριμπάουντ).

Από την άλλη, για τον Γηραιό διακρίθηκαν οι Καββαδάς (13 πόντοι, 13 ριμπάουντ) και Μπόουλιν (10 πόντοι), με την ομάδα του Ζιάγκου να πληρώνει την τραγική επιθετικά παρουσία της στο τέταρτο δεκάλεπτο (20-9 το επιμέρους σκορ υπέρ των γηπεδούχων).

Ο Άρης ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και με… μανιασμένη άμυνα, αλλά και με σωστές επιλογές στην επίθεση, προηγήθηκε 14-0 (!) στα μισά της πρώτης περιόδου. Από την άλλη, ο Ηρακλής δεν είχε καθόλου συγκέντρωση και χρειάστηκε περίπου 5 λεπτά για να συνδεθεί με το αντίπαλο καλάθι (14-7 στο 6’).

Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Ζιάγκου βελτιώθηκε και με επιμέρους σκορ 12-4, γύρισε από το -8 (18-10 στο 7’) και ισοφάρισε σε 22-22. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με buzzer beater καλάθι του Χαριτόπουλου, που έφερε τους γηπεδούχους στο +2 (24-22).

Και στη δεύτερη περίοδο, οι «κίτρινοι» μπήκαν… φουριόζοι και με σερί 7-0 εκτοξεύτηκαν στο +9 (31-22 στο 12’). Οι παίκτες του Γηραιού άργησαν να πάρουν μπρος, ωστόσο πάτησαν το γκάζι στο τελευταίο τετράλεπτο του ημιχρόνου.

Με εξαιρετική άμυνα και τον Καββαδά να κυριαρχεί κάτω από τις ρακέτες, ο Ηρακλής έτρεξε επιμέρους 17-3 και μετέτρεψε το 35-27 (16’) σε 38-44. Με τον Μιλόσεβιτς να σκοράρει με λέι-απ, ο Άρης μείωσε στο -4 (40-44) στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν πολύ πιο συγκεντρωμένοι και με πλουραλισμό στο σκοράρισμα, εκτοξεύτηκαν στο +12 (49-61 στο 27’), την ώρα που οι παίκτες του Καμπερίδη έβλεπαν το αντίπαλο καλάθι σαν… κουμπότρυπα.

Παρ’ όλα αυτά, ο Γηραιός δεν «πάτησε» πάνω σε αυτό το προβάδισμα, το οποίο εξανεμίστηκε πολύ γρήγορα: με τρίποντο του Σλαφτσάκη, οι «κίτρινοι» μείωσαν στο -5 (61-66) στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Όπως αναμενόταν, το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό και η νίκη θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Ο Άρης συνέχισε την αντεπίθεσή του και με καλή άμυνα, έφτασε στο 69-69 (35’) ανατρέποντας πλήρως το μομέντουμ του αγώνα.

Ένα προσωπικό 4-0 του Χάνλαν, έφερε τον Ηρακλή ξανά στην πρωτοπορία (69-73 στο 36’), αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 10-0, με τον ΝτεΚόζι να πετυχαίνει το καθοριστικό τρίποντο για το 79-73 (39’).

Παρά την αστοχία του Φλιώνη από τη γραμμή των βολών (2/4) στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Άρης δεν απειλήθηκε κι έφτασε στο τελικό 81-75 και στο πρώτο ροζ φύλλο αγώνα για τη φετινή Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 40-44, 61-66, 81-75.