Πρώτο διπλό για την ΑΕΚ με 35άρα του Λάνγκφορντ στο «Ιβανώφειο»

Μεγάλη νίκη...

Ο Κιθ Λάνγκφορντ με 35 πόντους, οδήγησε την Ένωση στην πρώτη εκτός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα, επί του Ηρακλή με 77-68 και την 3η συνολικά στο πρωτάθλημα.

Με τον Κιθ Λάνγκφορντ να κινείται στη ζώνη του λυκόφωτος, αφού σημείωσε 35 πόντους, η ΑΕΚ πήρε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα εκτός έδρας για το φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας με του Ηρακλή στο Ιβανώφειο. Ντεμπούτο και για τον Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς με την «κιτρινόμαυρη» φανέλα. Γκίκας με 12 και Στέφαν Γιάνκοβιτς με 10 ακολούθησαν σε απόδοση τον σπουδαίο «μπόμπερ» της Ένωσης.

Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και άντεξε στην αντεπίθεση του Ηρακλή μετά από 9-0 στα πρώτα πέντε λεπτά της τελευταίας περιόδου. Καλύτερος για τον «Γηραιό» ο Ντέιβις με 16 πόντους και επτά ριμπάουντ.

Η ΑΕΚ θα μπει στο ματς εντυπωσιακά με τον Κιθ Λάνγκφορντ να σημειώνει 13 απανωτούς πόντους και την ΑΕΚ (το σκορ είχε ανοίξει για την Ένωση ο Γιάνκοβιτς με τρίποντο) να παίρνει το προβάδισμα με 9-18, ύστερα από κάρφωμα του Σλότερ στο 7’. Ο Γκίκας με δύο απανωτά δίποντα θα γράψει το 14-22, στα 2:02 πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, αλλά ο «Γηραιός» θα κλείσει την πρώτη περίοδο, μειώνοντας στο 20-24.

Ο Ηρακλής εκμεταλλευόμενος ένα κενό στην απόδοση των φιλοξενούμενων που δεν μπορούσαν να βρουν σκορ, μπαίνει στο δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 7-0, για να φτάσει το σκορ με τρίποντο του Καλαϊτζίδη στο 27-24. Ο Χάνλαν με τέσσερις σερί δικούς τους πόντους, διαμορφώνει στο 14’, το 31-27, ενώ με δύο βολές του Καββαδά και ένα καλάθι του Ντέιβις, ο Ηρακλής θα προηγηθεί και με +5, στο 16’ .

Κάπου εκεί η Ένωση ξεκόλλησε με ένα τρίποντο του Στέφαν Γιάνκοβιτς και δύο βολές του Λάνγκφορντ που έφεραν το ματς στο 35-35. Η ΑΕΚ θα βρει μεγάλα τρίποντα προς το φινάλε της 2ης περιόδου, για να προηγηθεί ξανά με τον Γκίκα (37-38), με τον Μασιούλις για το 39-43 και με τον Λάνγκφορντ στην εκπνοή για το 42-46, σε ένα πρώτο μέρος που μάζεψε 10 επιθετικά ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι θέλησαν να πιέσουν στο σκορ, με την ΑΕΚ ν’ αντέχει, αφού κρατούσε μικρό προβάδισμα. Ο «Γηραιός» θα γράψει το 49-51 στο 24’ για να έρθει από εκεί και μετά ένα ακόμα ξέσπασμα του Λάνγκφορντ που σημείωσε εννέα σερί πόντους για να φτάσει η διαφορά στο +9 για την Ένωση με 51-60, στα 2:29 πριν τη λήξη της 3ης περιόδου. Ο Τολιόπουλος με δύο βολές στα 38’’ πριν το φινάλε του δεκαλέπτου θα γράψει το 52-63 που ήταν το σκορ μετά τα 30’ στο Ιβανώφειο.

Ο Μανωλόπουλος με τρίποντο θα κατεβάσει την διαφορά στους οκτώ, για το 55-63. Με το ματς στα 7:40 πριν τη λήξη το ματς θα διακοπεί, καθώς ο Καρακατσούνης θα δεχτεί φτύσιμο από την κερκίδα και το ματς θα διακοπεί για περίπου λεπτά. Ο Ζάρας με δύο βολές θα γράψει το 57-63 για να κατεβάσει ακόμα περισσότερο την διαφορά. Η ΑΕΚ με αναλώθηκε σε λάθη και άστοχα τρίποντα, μένοντας και για τέταρτο λεπτό, δίχως πόντο δίνοντας την ευκαιρία στον Ζάρα να επεκτείνει το σερί σε 7-0 με δύο ακόμα εύστοχες βολές στα 5:51 πριν το τέλος για το 59-63. Ο Σούλερ κάνει το 61-63 με το σερί πλέον στο 9-0, πριν ο Γκίκας με τρίποντο, με ταμπλό θα κάνει το 61-66, μετά από 4:50 χωρίς πόντο για την Ένωση στην τελευταία περίοδο.

Ο Λάνγκφορντ με μια ακόμα τρίποντη βόμβα στ 4:35 πριν το φινάλε, θα δώσει πάλι αέρα οκτώ πόντων στην ΑΕΚ για το 61-69, φτάνοντας ο ίδιος στους 31 πόντους. Ο Καλαϊτζίδης με μία βολή στα 2:01 πριν τη λήξη θα κάνει το 66-71, αλλά ο Σούλερ θα αστοχήσει στο τρίποντο που θα μπορούσε να βάλει τον Ηρακλή στη διεκδίκηση του ματς. Ο Λάνγκφορντ με σουτ από τις βολές θα γράψει το 66-73 για να γείρει την πλάστιγγα υπέρ της Ένωσης. Ο Λάνγκφορντ με δύο βολές θα κάνει το 68-75. Ο Τσάλμερς με δύο βολές διαμόρφωσε το 68-77.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 42-46, 52-63, 68-77