Προπόνηση στην… εξοχή για τον Ολυμπιακό με τον Ιωνικό

Την τεράστια διαφορά επιπέδου επιβεβαίωσε ο Ολυμπιακός (100-68)

Σε μία χαλαρή… προπόνηση ενόψει του Final 8 του Κυπέλλου μετέτρεψε ο Ολυμπιακός την αναμέτρηση με τον Ιωνικό, τον οποίο συνέτριψε 100-68, στο κλειστό του Λαυρίου (αφού δεν ήταν διαθέσιμο το ΣΕΦ), για το 15-0 στην Basket League.

Εκτός ήταν οι Σλούκας, ΜακΚίσικ και Πάπας για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι είχαν πολυφωνία στην επίθεση. Κορυφαίος ο Βεζένκοφ με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ, με τον Παπανικολάου να προσθέτει 15π. και τον Πίτερς στην επιστροφή του στη δράση να είχε 13π., 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Από την ομάδα της Νίκαιας, η οποία υποχώρησε στο 4-12, ξεχώρισαν οι Μαυροκεφαλίδης και Νούνιες με 23π. και 20π. αντίστοιχα.

Πολύ συγκεντρωμένος ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, ο οποίος πήγε στο 9-0 στα πρώτα τρία λεπτά. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν μαζεμένα λάθη και βρήκε σκορ ο Ιωνικός (13-6). Ωστόσο, οι παίκτες του Μπαρτζώκα αντέδρασαν αμέσως και με απανωτές άμυνες, αλλά και με κυριαρχία στα επιθετικά ριμπάουντ έκαναν σερί 12-0 και έφτασαν τη διαφορά στο +19 (25-6), στο 8’. Στον εναπομείναντα χρόνο δεν άλλαξε κάτι δραματικά στο παιχνίδι, με τους Πειραιώτες να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +18 (27-9).

Με εξαιρετικές άμυνες, κλεψίματα και καλάθια στον αιφνιδιασμό από Βεζένκοφ, Λούντζη και Μπλακ, ο Ολυμπιακός μπήκε με επιμέρους σκορ 13-3 στο δεύτερο δεκάλεπτο, για το +28 (40-12), στο 15’. Στα επόμενα λεπτά, οι Πειραιώτες συνέχισαν στο… ρελαντί, κάνοντας και αρκετά λάθη, αλλά η γενική αστοχία του Ιωνικού και κάποιες στιγμές εξαιρετικής κυκλοφορίας της μπάλας, τους έστειλαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 48-20.

Ολυμπιακός-Ιωνικός 100-68

Άστοχο ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό στο δεύτερο μέρος, με τον Νούνιες να κάνει ένα σερί 4-0 (48-24) για τον Ιωνικό. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν… στροφές και με Παπανικολάου και Μπολομπόι έκαναν ένα δικό τους 8-0 για το +32 (56-24), στο 24’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι έγινε πολύ ελεύθερο, αφού χαλάρωσαν οι άμυνες των δύο ομάδων, με τους Πειραιώτες να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +30 (68-38).

Στηριζόμενοι στα τρίποντα μπήκαν οι Πειραιώτες στο τέταρτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να εκτοξεύσουν τη διαφορά στο +35 (81-46), στο 34’. Όπως είναι φυσικό, τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να παίρνουν… φωτιά στην επίθεση και κυρίως έξω από τα 6,75μ., με τον Ολυμπιακό να φτάνει στη νίκη με το τελικό 100-68.

Τα δεκάλεπτα: 27-9, 48-20, 68-38, 100-68