Πρεμιέρα στο... ρελαντί για τον Ολυμπιακό στην Basket League

Συνέτριψε 87-61 τον Απόλλωνα Πάτρας

Ένας κυρίαρχος Ολυμπιακός για 30 λεπτά δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα από τον Απόλλωνα, τον οποίο νίκησε άνετα 87-61, στην Πάτρα, στην πρεμιέρα της φετινής Basket League.

Πολυφωνία στην επίθεση από την ομάδα του Μπαρτζώκα, που δεν είχε στη διάθεσή της τους Παπανικολάου, Κάναν και Φαλ, ενώ ο Μπολομπόι δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο λόγω προβλήματος.

Πρώτος σκόρερ ο Βεζένκοφ με 20 πόντους, με τον Μπλακ να είχε 13π. και τους Λαρεντζάκη και Πίτερς από 10π. ο καθένας. Καλή εμφάνιση και από τον Γουόκαπ με 7π. και 10 ασίστ.

Από τον Απόλλωνα, ξεχώρισαν οι Καλχούν και Μαστρογιαννόπουλος με 11π. και 10π. αντίστοιχα.

Με τους Μπλακ, Βεζένκοφ, Πίτερς, ΜακΚίσικ και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, ενώ ο Απόλλων με τους Μπόγρη, Ντέιβις, Γκρίφιν, Καλχούν και Καράμπελα. Από νωρίς στην αναμέτρηση, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σε θέση οδηγού, χάρη στους ορεξάτους Γουόκαπ και Μπλακ, πηγαίνοντας στο +5 (8-13), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Οι Πατρινοί αντέδρασαν με Καλχούν και Γκρίφιν, πλησιάζοντας στον πόντο (15-16), στο 6’. Ωστόσο, οι Πειραιώτες απάντησαν αμέσως με καλές άμυνες και καλάθια στο ανοικτό γήπεδο χάρη και στην είσοδο του Σλούκα στο παρκέ για σερί 10-0 και το +11 (15-26), με το τρίποντο του Ντέιβις να διαμορφώνει το 18-26 της πρώτης περιόδου.

Με εξαιρετική αποτελεσματικότητα στην περιφέρεια μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας τη διαφορά αρχικά στο +18 (21-39), στο 14’. Οι γηπεδούχοι δεν ήταν σε θέση να ακολουθήσουν τον ρυθμό των «ερυθρόλευκων», με τον Πάπας να έρχεται από τον πάγκο και με δικούς του πόντους να εκτοξεύει τη διαφορά στο +22 (23-45), στο 16’. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έριξαν τις… στροφές τους, με τον Απόλλωνα να βγάζει αντίδραση με τα σουτ έξω από τα 6,75μ. των Γκρίφιν και Καλχούν και να κατεβάζει τη διαφορά (33-47), αλλά το τρίποντο του Βεζένκοφ στην εκπνοή έστειλε τους Πειραιώτες στα αποδυτήρια με το +17 (33-50).

Με συγκέντρωση στην άμυνα και μπροστάρηδες τους Βεζένκοφ και Γουόκαπ στην επίθεση, ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς, με τη διαφορά να φτάνει στο +31 (37-68), στο 26’. Όπως είναι φυσικό, ο Απόλλων είχε… παραδοθεί με τους Πειραιώτες να φτάνουν ακόμη και στο +34 (39-73) και να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +33 (42-75), με buzzer beater του Κολοβέρου.

Οι πολύ χαλαρές… στροφές του Ολυμπιακού στην αρχή της τέταρτης περιόδου επέτρεψαν στον Απόλλωνα να κατεβάσει αρκετά τη διαφορά, κάνοντας επιμέρους σκορ 17-3 (59-78), μέχρι το 36’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς έγινε πολύ ελεύθερο με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 87-61.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 33-50, 42-75, 61-87

Πηγή: sportfm.gr