«Ποδαρικό» στο Αλεξάνδρειο για τον Ολυμπιακό με… χορό του Αϊζάια Κάναν!

Έφυγε «λαβωμένος», αλλά νικητής από το Αλεξάνδρειο ο Ολυμπιακός!

Με εμφανή τα σημάδια της κούρασης από το «αιώνιο» ντέρμπι, οι Πειραιώτες βρήκαν… κουράγιο από τον εκπληκτικό Αϊζάια Κάναν και νίκησαν 81-72 τον Άρη, στην πρεμιέρα της φετινής Basket League.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν είχε στη διάθεσή του ήδη τους Φαλ, ΜακΚίσικ και Μπραζντέκις, ενώ εγκατέλειψαν το ματς με προβλήματα οι Γουίλιαμς-Γκος και Σίκμα.

Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Κάναν, ο οποίος ήταν κορυφαίος για τους «ερυθρόλευκους» με 25 πόντους και 7/10 τρίποντα. Καλή εμφάνιση και από τον Άλεκ Πίτερς με 15π., ενώ 14π. και 9 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Νίκολα Μιλουτίνοφ. Η κούραση των παικτών του Μπαρτζώκα φάνηκε από τα 19 λάθη που έκαναν.

Από τον Άρη, ξεχώρισε ο Βασίλης Τολιόπουλος με 16 πόντους, με τον Ρόμπερτ Μπλούμπεργκς να σημειώνει 14π.

Συγκλονιστικές στιγμές πριν από το τζάμπολ της αναμέτρησης, καθώς οι δύο ομάδες τίμησαν τη μνήμη του θρυλικού Γιάννη Ιωαννίδη.

Με τους Ντε Σόουζα, Μπλούμπεργκς, Καρ, Γκάλινατ και Μποχωρίδη ξεκινά ο Άρης, ενώ ο Ολυμπιακός Μιλουτίνοφ, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ. Καλύτερη αρχή από τους «ερυθρόλευκους» στην αναμέτρηση, με τους Πίτερς και Μιλουτίνοφ να τους πηγαίνουν στο νταμπλ σκορ (5-10), στο 5’. Οι «κίτρινοι» απάντησαν με τα τρίποντα του Μπλούμπεργκς και πλησίασαν στον πόντο (11-12). Ωστόσο, στα επόμενα λεπτά οι Πειραιώτες έλεγξαν το παιχνίδι μέσα από την άμυνά τους και τους Παπανικολάου και Γουόκαπ για το +7 (16-23), με τον Τολιόπουλο να διαμορφώνει το 18-23 της πρώτης περιόδου.

Με το καλάθι και φάουλ του Πίτερς μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο, για το +8 (18-26). Στη συνέχεια, ακολούθησαν απανωτά λάθη από τους «ερυθρόλευκους» με τον Γκάλινατ να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση και να σπρώχνει τον Άρη σε επιμέρους σκορ 11-1, για το προβάδισμα (29-27), το διατήρησε μέχρι το 15’. Ο Κάναν με τρίποντο έσπασε το… ρόδι για τους Πειραιώτες (29-30), όμως με την επιστροφή των Μπλούμπεργκς και Μποχωρίδη οι «κίτρινοι» αντέδρασαν για την ανατροπή και το +4 (36-32), στο 17’. Στα εναπομείναντα λεπτά ο ρυθμός του ματς ανέβηκε, καθώς ο Κάναν με δικό του σερί έβαλε μπροστά τους Πειραιώτες (36-37), με τον Τολιόπουλο να απαντά και να στέλνει την ομάδα του Καστρίτη στα αποδυτήρια με το προβάδισμα (41-40).

Με τον Κάναν να συνεχίζει το… βιολί του και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα (45-48). Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έσφιξαν και πολύ στην άμυνα και με τον Πίτερς να μπαίνει στην… εξίσωση, ξέφυγαν στο +9 (49-58), στο 27’. Ο Άρης προσπάθησε να απαντήσει με τον Τολιόπουλο, αλλά ο Κάναν άρχισε ξανά τα σουτ έξω από τα 6,75μ. για το +11 (53-64), με 1/2 βολές από τον Γκάλινατ να κάνει 54-64 της τρίτης περιόδου.

Μέσα από την άμυνά του και τα επιθετικά ριμπάουντ ο Ολυμπιακός συντηρούσε τη διψήφια απόστασή του (59-70) στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου, με τον Λαρεντζάκη να διατηρεί το +11 (62-73), μέχρι το 35’. Εκεί, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έδειχναν πολύ κουρασμένοι με τους Τολιόπουλο και Μποχωρίδη να κάνουν σερί 7-0 (69-73), μέχρι το 37’. Ένα δύσκολο καλάθι του Γουόκαπ «ξεκόλλησε» τους Πειραιώτες, οι οποίοι πήραν ξανά τον έλεγχο και διατηρώντας σταθερά την απόστασή τους, έφτασαν στη νίκη με το τελικό 72-81.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 41-40, 54-64, 72-81

Α1: Τελευταία Ενημέρωση