Περίπατος στη Νίκαια και... χαλαρή πρόκριση για τον Παναθηναϊκό

Σαν μια καλή προπόνηση… Κάπως έτσι έβγαλε την υποχρέωση στη Νίκαια ο Παναθηναϊκός, ο οποίος συνέτριψε 90-61 τον Ιωνικό και πέρασε με άνεση στα ημιτελικά των playoffs.

Οι «πράσινοι» εμφανίστηκαν όσο σοβαροί χρειαζόταν και εκμεταλλεύτηκαν την υπεροχή τους στις θέσεις των ψηλών για να «σκουπίσουν» την ομάδα του Τσίκληρα.

Διακριθέντες για το «τριφύλλι» οι Μήτογλου (15 πόντοι) και Παπαγιάννης (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ), θετικός στην επάνοδό του ο Μπρέι (10 πόντοι, 3 ασίστ). Από τους γηπεδούχους πάλεψαν οι Χόλογουελ (14 πόντοι) και Χουγκάζ (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Ο Όντεντ Κάτας ξεκίνησε με αρκετά ψηλό σχήμα (Σαντ-Ρος, Παπαπέτρου, Χεζόνια, Γουάιτ, Παπαγιάννης) και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την υπεροπλία του Παναθηναϊκού κοντά στη ρακέτα, με τους «πράσινους» να βγάζουν ενέργεια στην άμυνα και να αποκτούν καθαρό προβάδισμα από την αρχή (2-9 στο 4’).

Κάπου εκεί όμως οι παίκτες του «τριφυλλιού» βραχυκύκλωσαν επιθετικά και είχαν διαδοχικές άστοχες προσπάθειες, κάτι που επέτρεψε στον Ιωνικό να πλησιάσει (7-11 στο 6’). Παρ’ όλα αυτά, στην τελική ευθεία του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι και απομακρύνθηκαν με +9 (12-21), ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με buzzer beater καλάθι του Χόλογουελ, που μείωσε σε 14-21.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος στο 2ο δεκάλεπτο και με διαδοχικά τρίποντα, εκτοξεύτηκε στο +14 (16-30 στο 13’). Από την άλλη, οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στους Χουγκάζ και Πρίτζετ, που προσπάθησαν να κρατήσουν στο παιχνίδι την ομάδα τους (27-39 στο 16’).

Εντούτοις, η υπεροχή των «πράσινων» κοντά στο καλάθι έκανε και πάλι τη διαφορά, φέρνοντας την ομάδα του Κάτας στο +18 (30-48) με το φινάλε του ημιχρόνου, στο οποίο ξεχώρισαν οι Μήτογλου (13 πόντοι με 5/5 εντός παιδιάς) και Παπαγιάννης (10 πόντοι).
Με τον Χόλογουελ να εκτελεί, ο Ιωνικός μείωσε κάπως στην εκκίνηση της 3ης περιόδου (38-51 στο 22’) κι ενώ οι παίκτες του «τριφυλλιού» έδειχναν αρκετά… χαλαροί στην άμυνα. Σε εκείνο το σημείο όμως ήρθε ένα ξέσπασμα των φιλοξενούμενων, που έτρεξαν σερί 8-0 κι έφτασαν στο +21 (38-59 στο 24’).

Από ‘κει και πέρα, ο Κάτας άρχισε τις δοκιμές σχημάτων και προσώπων, μοιράζοντας τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του. Παρ’ όλα αυτά, οι Κυπελλούχοι Ελλάδας δεν επηρεάστηκαν ιδιαίτερα και ολοκλήρωσαν το 3ο δεκάλεπτο έχοντας «αέρα» 24 πόντων (46-70).

Η 4η περίοδος εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία και το μόνο που έμενε να διαπιστωθεί ήταν το τελικό σκορ. Οι «πράσινοι» έφτασαν μέχρι και το +30 (52-82 στο 35’), ωστόσο έριξαν κάπως στροφές στη συνέχεια. Το τελικό 61-90 χάρισε στον Παναθηναϊκό τη 2η νίκη του στη σειρά και το εισιτήριο για τα ημιτελικά των playoffs.
Τα δεκάλεπτα: 14-21, 30-48, 46-70, 61-90.