Παραδόθηκε στο Μιλάνο ο τραγικά άστοχος Ολυμπιακός

Γνώρισε την ήττα 65-53 από την Αρμάνι

Με τους Μιλουτίνοφ, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκινά ο Ολυμπιακός. Πολύ γρήγορο ρυθμό είχε από νωρίς η αναμέτρηση, με τους «ερυθρόλευκους» να βασίζονται περισσότερο στον Μιλουτίνοφ και να παίρνουν πόντους από επιθετικά ριμπάουντ, αλλά για την Αρμάνι μπήκαν «ζεστοί» οι Σιλντς και Μίροτιτς, για το προβάδισμά της (14-11), στο 5’. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες έσφιξαν αμυντικά και με τους Γουόκαπ και Μπραζντέικις επιθετικά ισορρόπησαν το ματς (17-17), στο 9’. Στον εναπομείναντα χρόνο δύο ελεύθερες βολές του Φλακαντόρι διαμόρφωσαν το 19-17 της πρώτης περιόδου.

Με απανωτά λάθη μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Αρμάνι να τα εκμεταλλεύεται με σερί 5-0, για το +7 (24-17), στο 12’. Με την επιστροφή των Γουόκαπ και Κάναν στο παρκέ, αλλά και καλή άμυνα, οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν και μείωσαν στον πόντο (26-25), στο 15’. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες έχασαν για λίγο τη συγκέντρωσή τους, ενώ αποβλήθηκε και ο Κάναν με δεύτερη τεχνική ποινή, με τον Μίροτιτς να στέλνει τους γηπεδούχους στο +4 (29-25), στο 17’. Η απάντηση των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα ήρθε με καλή άμυνα και τους Μιλουτίνοφ-Πίτερς επιθετικά για σερί 7-0 και το +3 (29-32), στο 19’. Ωστόσο, με δύο βολές του Σιλντς στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι Ιταλοί μείωσαν στον πόντο (31-32), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με κακές επιθέσεις και λάθη ξεκίνησαν και οι δύο στο δεύτερο μέρος, με το κάρφωμα του Μιλουτίνοφ να φέρνει ξανά τον Ολυμπιακό στο +3 (31-34), στο 22’. Η Αρμάνι απάντησε στη συνέχεια αρχικά με τον Μίροτιτς και μετά τον Πάνγκος, οι οποίοι έκαναν σερί 7-0, για το +4 (38-34), στο 24’. Οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν με Μπραζντέικις και Παπανικολάου (40-39), αλλά λάθη και τα δύσκολα σουτ του Πάνγκος έστειλαν τους γηπεδούχους στο +5 (44-39), στο 26’. Στα επόμενα λεπτά στο ματς παίχτηκε περισσότερο… ξύλο παρά μπάσκετ, με 2/2 από τον Παπανικολάου να φέρνουν τους Πειραιώτες στο -3 (44-41), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Παίζοντας το ίδιο σκληρά στην άμυνα και με ένα μίνι 4-0, ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα (44-45), στο 31’. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς εύκολα λάθη και μεγάλη αστοχία έδωσαν καλάθια στο ανοικτό γήπεδο στην Αρμάνι, η οποία έκανε σερί 9-0, για το +8 (53-45), στο 35’. Ένα καλάθι του… Πάπας «ξεκόλλησε» την ομάδα του Πειραιά, αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα… παρέδωσε πνεύμα, με τους Ιταλούς να ελέγχουν απόλυτα την αναμέτρηση για το +13 (60-47) με τον Μέλι και να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 65-53.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 31-32, 44-41, 65-53