Όταν ξύπνησε ο Παναθηναϊκός, ήταν πολύ αργά

Άργησε να πάρει μπρος και μοιραία υπέστη την ήττα...

Τι κι αν έφυγε ο Βόβορας… Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε τις γνωστές του παθογένειες και παραδόθηκε στην καλοδουλεμένη Ζενίτ του Πασκουάλ, από την οποία ηττήθηκε 77-89 στο ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι» ξύπνησαν στο 4ο δεκάλεπτο και μάζεψαν τη διαφορά, αλλά ήταν αργά για να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από το ματς. Στο 5-12 υποχώρησε το «τριφύλλι» και είναι φανερό διά γυμνού οφθαλμού ότι ο επόμενος προπονητής του έχει… πολλή δουλειά μπροστά του.

Μοναδικοί διασωθέντες από το ναυάγιο του Παναθηναϊκού οι μαχητικοί Μήτογλου (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Κασελάκης (9 πόντοι).

Η Ζενίτ μπήκε πιο δυνατά και με μαέστρο τον Πάνγκος, απέκτησε μικρό προβάδισμα από την αρχή (4-9 στο 2’). Με σερί 7-0, οι Ρώσοι απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο (9-20 στο 8’), ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με +10 (16-26), στο οποίο κυριάρχησαν απόλυτα.

Η ομάδα του Πασκουάλ ξεκίνησε φορτσάτη και στη 2η περίοδο: με σερί 7-0 εκτοξεύτηκε στο +17 (16-33 στο 12’), την ώρα που ο Παναθηναϊκός «ψαχνόταν» στο γήπεδο. Η απάντηση του «τριφυλλιού» ήρθε μετά το τάιμ άουτ του κόουτς Χαραλαμπίδη, που αφύπνισε τους παίκτες του, οι οποίοι απάντησαν με δικό τους 7-0 (23-33). Κι ενώ οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν αμυντικά, δεν κατάφεραν να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο, με τον Γκουντάιτις να προκαλεί μεγάλη ζημιά στο πρώτο μέρος, το οποίο ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Αγίας Πετρούπολης στο +12 (35-47). Οι Ρώσοι συνέχισαν στην 3η περίοδο από εκεί που σταμάτησαν στο φινάλε του ημιχρόνου και βρίσκοντας σκορ με όλους τους τρόπους -αλλά κυρίως με pick and roll- έτρεξαν επιμέρους σκορ 19-6 και απομακρύνθηκαν με +25 (41-66 στο 26’).

Η 4η περίοδος έμοιαζε… διαδικαστική, από τη στιγμή που η ομάδα του Πασκουάλ ήλεγχε απόλυτα το ρυθμό. Από την άλλη, οι παίκτες του Χαραλαμπίδη που ήρθαν από τον πάγκο (βλ. Μήτογλου και Κασελάκης) μόχθησαν και με επιμέρους 12-2 έριξαν τη διαφορά (68-80 στο 35’). Με τρίποντο του Μήτογλου, ο Παναθηναϊκός μείωσε κάτω από τους 10 (75-84 στο 38’), ωστόσο ήταν πολύ αργά για… δάκρυα. Τα διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψαν οι φιλοξενούμενοι, δεν επέτρεψαν στους «πράσινους» να πλησιάσουν και κάπως έτσι οδηγηθήκαμε στο τελικό 77-89.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 35-47, 54-76, 77-89.

Έκανε τη διαφορά: Πάνγκος και Γκουντάιτις θύμισαν… Στόκτον και Μαλόουν και μοιράζονται τον τίτλο του MVP του αγώνα! Ο πρώτος ολοκλήρωσε το ματς με 18 πόντους (με 7/7 δίποντα) και 10 ασίστ, ενώ ο θηριώδης σέντερ έστησε πάρτι κάτω από τη ρακέτα του Παναθηναϊκού έχοντας 25 πόντους με 10/13 δίποντα!

Για… πάγκο: Ο κακός Νέντοβιτς είναι κατάρα για τον Παναθηναϊκό, με τον Σέρβο γκαρντ να είναι αρνητικός πρωταγωνιστής για την ομάδα του, αφού πέτυχε μόλις 8 πόντους με 2/8 εντός παιδιάς.

Η στιγμή του ματς: Με το σκορ στο 75-84 δύο λεπτά πριν από τη λήξη και το «τριφύλλι» να επιχειρεί αντεπίθεση που θα μείνει στην ιστορία, οι παίκτες της Ζενίτ πήραν 2 επιθετικά ριμπάουντ στην ίδια φάση και κάπου εκεί έβαλαν την ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες των γηπεδούχων.

Το στατιστικό του αγώνα: 20/42 δίποντα ο Παναθηναϊκός (47,6%), 23/33 (69,7%) στην αντίστοιχη κατηγορία η Ζενίτ.