Ο Σαντ-Ρος έσωσε τον Παναθηναϊκό και πλήγωσε την ΑΕΚ

Ίδρωσε και πάσχισε

Ίδρωσε και πάσχισε ο Παναθηναϊκός για να κάμψει την αντίσταση της πολύ μαχητικής ΑΕΚ και νικώντας με 78-72 να κάνει το 1-0 στα ημιτελικά των playoffs της Stoiximan Basket League.

Νωθροί οι «πράσινοι» από την αρχή, βρέθηκαν δύο φορές στο -5 στο πρώτο ημίχρονο και δεν μπόρεσαν καμία στιγμή να ξεφύγουν πάνω από το +10. Κορυφαίος των νικητών ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος που πλήγωσε την άλλοτε ομάδα του έχοντας 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από κοντά ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 16 και ο Μάριο Χεζόνια με 14 πόντους.

Πάλεψε πολύ η ΑΕΚ, που έχει αρκετά παράπονα από τη διαιτησία. Ο Ντάριλ Μέικον είχε 14 πόντους και 5 ασίστ, ενώ 11 είχε ο Νίκος Ζήσης και από 10 οι Γιόνας Ματσιούλις και Λίνος Χρυσικόπουλος.

Το δεύτερο ματς της σειράς, που κρίνεται στις τρεις νίκες, γίνεται το Σάββατο στο ΟΑΚΑ με τυπικά γηπεδούχο την ΑΕΚ αυτή τη φορά.

Σαντ-Ρος, Παπαπέτρου, Χεζόνια, Γουάιτ και Παπαγιάννης από τη μια, Μέικον, Κατσίβελης, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις και Μορέιρα από την άλλη άρχισαν το ματς. Η ΑΕΚ μπήκε πολύ πιο συγκεντρωμένη στο παρκέ και εκμεταλλευόμενη την αστοχία του Παναθηναϊκού (που είχε 2/9 σουτ στο πεντάλεπτο) έφτασε και στο +5 (7-12) με δύο σερί τρίποντα του Κατσίβελη. Ο Παπαπέτρου ανέλαβε να βελτιώσει… μόνος του τα ποσοστά των «πράσινων», που με τον Μήτογλου να προσφέρει σε άμυνα κι επίθεση έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά, 15-14.

Η «Ένωση» κρατώντας χαμηλά το τέμπο και αντιμετωπίζοντας την υπεροπλία των αντιπάλων σε ύψη αποσπάστηκε ξανά με πέντε, 17-22. Οι τυπικά γηπεδούχοι, ωστόσο, αντέδρασαν και πάλι άμεσα. Φτάνοντας γρήγορα στο μπόνους των βολών και αξιοποιώντας το αντιαθλητικό του Γόντικα στον Σαντ-Ρος, με ένα 7-0 ανέκτησαν το προβάδισμα (24-22). Οι λύσεις του Μέικον στο σκοράρισμα, το τρίτο τρίποντο του Κατσίβελη και η δράση του Ζήση προκάλεσαν νέα αλλαγή στην πρωτοπορία, 28-31. Ο Παναθηναϊκός είχε 1/9 τρίποντα μέχρι ο Μποχωρίδης να βάλει δύο «κολλητά» και το παιχνίδι-χάρη και στα λάθη της ΑΕΚ αλλά και την τεχνική ποινή για διαμαρτυρία στον Αγγέλου-να ανοίξει με το «τριφύλλι» να ξεφεύγει με 45-35. Ο Μέικον με ένα απίθανο τρίποντο εκτός ισορροπίας έγραψε τον επίλογο στο πρώτο ημίχρονο, που βρήκε τον Παναθηναϊκό να έχει μεν 3/11 τρίποντα, αλλά ταυτόχρονα 8 κλεψίματα, την ώρα που η «Ένωση» είχε καλύτερα ποσοστά, αλλά και 12 λάθη.

Η ανταγωνιστική ΑΕΚ φυσικά δεν κατέθεσε τα όπλα και «ροκανίζοντας» σταδιακά τη διαφορά πλησίασε με διαδοχικά καλάθια του Μορέιρα (50-47) και δύο τρίποντα του Χρυσικόπουλου στο δεκάλεπτο (55-52) στους τρεις. Όμως ο Σαντ-Ρος δεν χαρίστηκε στην πρώην ομάδα του και με ένα προσωπικό σερί σε άμυνα κι επίθεση, οδήγησε τη διαφορά ξανά σε διψήφια επίπεδα για τον Παναθηναϊκό, 62-52, την ώρα που ο Μορέιρα χρεωνόταν τέταρτο φάουλ. Το δεκάλεπτο πάντως έκλεισε με 62-57 και τους «κιτρινόμαυρους» να μην επιτρέπουν στο «τριφύλλι» να χαλαρώσει.

Το πέμπτο φάουλ που κακώς καταλογίστηκε στον Γόντικα και η τεχνική ποινή που ακολούθησε στον πάγκο για διαμαρτυρία επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να αποσπαστεί στους εννιά, 70-61. Ούτε αυτό όμως, αλλά ούτε και το πέμπτο φάουλ του Μορέιρα πτόησαν την ΑΕΚ που πλησίασε ξανά στους τέσσερις (70-66) και λίγο αργότερα στους τρεις (73-70). Τα άστοχα τρίποντα από Ζήση και Ματσιούλις δεν βοήθησαν την «Ένωση» να πλησιάσει στον πόντο και το κάρφωμα του Γουάιτ στα 30’’ «έγραψε» το 78-72 και ουσιαστικά σφράγισε το 1-0.

Δεκάλεπτα: 15-14, 45-38, 62-57, 78-72