Ο Ολυμπιακός στην Μπολόνια, έχασε στο… ημίχρονο

Ο Νίκος Ζέρβας γράφει για την οδυνηρή, όπως εξελίχθηκε, ήττα του Ολυμπιακού από την Βίρτους

Ο Ολυμπιακός πήγε στην Μπολόνια για να παίζει με την ομάδα-έκπληξη της φετινής διοργάνωσης Βίρτους, που μετρούσε επτά σερί νίκες στην έδρα της. Με βάση την εικόνα του στα τελευταία παιχνίδια, αλλά και το πολύ καλό μπάσκετ που παίζει η ιταλική ομάδα φέτος, ελάχιστοι του έδιναν πιθανότητες αντίδρασης από το έκτρωμα που παρουσίασε απέναντι στην Βαλένθια πριν μερικές ημέρες στο ΣΕΦ. Και όμως, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν, κατά το ήμισυ να διαψεύσουν άπαντες, παίζοντας για ένα ημίχρονο σύμφωνα με τις πραγματικές του δυνατότητες σε άμυνα και επίθεση και έδειξε ικανός για μια νίκη που θα του άλλαζε άρδην την μοίρα βαθμολογικά και ψυχολογικά στην φετινή διοργάνωση.

Με άμυνα που ήταν αλάνθαστη στις αλλαγές, εκμηδένισε την δράση του πολυτιμότερου ίσως παίκτη της Ευρωλίγκας μέχρι στιγμής, Τόκο Σενγκέλια ο οποίος έμεινε στο πρώτο ημίχρονο στο απόλυτο μηδέν. Με επίθεση είχε διαρκή κίνηση παικτών χωρίς την μπάλα, άμεση εκτέλεση και γρήγορες πάσες. Αυτή την φορά οι Φαλ και Μιλουτίνοφ τροφοδοτήθηκαν σωστά, με τον Ολυμπιακό να χτυπά την γηπεδούχο εκεί που πονάει με τους Ντάνστον και Κέικοκ, που δεν είναι στο επίπεδο των «πύργων» του Γιώργου Μπαρτζώκα. Τα σουτ των παικτών του Μπάνκι γίνονταν υπό κακές προϋποθέσεις, και αν εξαιρέσει κανείς την δράση του Κορντινιέ, οι υπόλοιποι δεν είχαν την παραμικρή επαφή με το καλάθι των νταμπλούχων Ελλάδας. Τα πρώτα… κακά μαντάτα όμως είχαν αρχίσει να φαίνονται. Οι Πειραιώτες με εμφάνιση καθολικής υπεροχής, δεν μπορούσε να πάρει μεγάλο προβάδισμα καθώς έχανε αμυντικά ριμπάουντ (σ.σ. 5 στο πρώτο δεκάλεπτο) και είχε 0/7 τρίποντα μέχρι το 10΄.

Η σταθερά της άμυνας όμως, που περιόρισε την Βίρτους των 20 ασίστ μέσο όρο στις 6 στο πρώτο ημίχρονο, του έδωσε την ευκαιρία χάρη στις βοήθειες που έδωσε το δεύτερο rotation με Πετρούσεφ, Λαρεντζάκη και Μπραζντέικις να πάρει διαφορά δώδεκα πόντων στο ημίχρονο.

Έχοντας 12 ασίστ για 6 λάθη, 3 κοψίματα και έχοντας ισορροπήσει τους πόντους από έξτρα κατοχές στο 9-9. Οι Ιταλοί, είχαν το οικτρό 5/25 δίποντα (!), όμως την ίδια ώρα οι «ερυθρόλευκοι», ενώ είχαν την ευκαιρία με αμαρκάριστα τρίποντα (2/12) και αρκετά χαμένα λέι απ (σ.σ. τρία στην τελευταία φάση του ημιχρόνου) να εκτοξεύσουν την υπέρ τους διαφορά, πήγαν στα αποδυτήρια με το φτωχό με βάση την εικόνα του αγώνα +12. Μπορεί να ακούγεται αδόκιμο μπασκετικά και υπερβολικό, όμως αν ήταν λίγο πιο εύστοχοι και προσεκτικοί οι παίκτες του Μπαρτζωκα, το παιχνίδι δύσκολα θα γύριζε.

Η αιτία και το… κρίμα
Και αυτό διότι αν κάποιος θέλει να είναι ρεαλιστής, ο Ολυμπιακός με βάση την εικόνα που έχει αυτή την στιγμή και τα προβλήματα που αντιμετωπίζει από την αρχή της σεζόν και έχουν αναλυθεί, δεν είναι σε θέση να κάνει ολόκληρο παιχνίδι όπως στο πρώτο ημίχρονο. Το -12 είναι μια διαφορά που στο σύγχρονο μπάσκετ ανατρέπεται. Ειδικά όταν έχεις απέναντί σου έμπειρους παίκτες που ξέρουν από τέτοιες καταστάσεις. Η Βίρτους επιχείρησε την αντεπίθεσή της, βρήκε λύσεις με Κέικοκ και Μπελινέλι, άρχισε να δημιουργεί με περισσότερη συνέπεια, έπαιρνε επιθετικά ριμπάουντ και ευτύχισε να χρεώσει στην πρώτη φάση του τρίτου δεκαλέπτου με τρίτο φάουλ τον Φαλ. Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός βρήκε σανίδα σωτηρίας στην δημιουργία του Γουίλιαμς-Γκος, δύο μακρινά σουτ του Κάναν και κράτησε το +8, δέκα λεπτά πριν το φινάλε.

Ο Χάκετ όμως με την άμυνά του και τις σωστές επιλογές του στην επίθεση, μαζί με τις απροσδόκητες ίσως βοήθειες που βρήκε η Βίρτους από τον Ντόμπριτς, άλλαξαν οριστικά το μομέντουμ του αγώνα. Την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός παρουσίαζε τα γνωστά φετινά του επιθετικά… θολώματα, είχε τον Γουόκαπ σε τραγική κατάσταση, τον Πίτερς πολύ άστοχο σε σουτ που φέτος βάζει για… πρωινό και έμεινε μόνος του να παλεύει ο Λαρεντζάκης, καθώς οι μπάλες πλέον δεν πέρναγαν στους ψηλούς και τα καλάθια έμπαιναν με πολύ κόπο και ιδρώτα. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν στο δεύτερο ημίχρονο ακόμα χειρότερη εκτέλεση στα τρίποντα (3/18), η αστοχία επέφερε και έλλειψη καθαρού μυαλού και η δημιουργία έμεινε στις 8 ασίστ στο δεύτερο μέρος. Η Βίρτους πήρε 14 πόντους έναντι 7 από λάθη αντιπάλου έχοντας δύο λιγότερα (9 εναντίον 11), ενώ στην τελευταία επίθεση ο Γουόκαπ αντί να τελειώσει την φάση με λέι απ που θα πήγαινε το ματς στην παράταση, έβγαλε την μπάλα στον Λαρεντζάκη για τρίποντο υπό κακές προϋποθέσεις.

Η ευκαιρία χάθηκε και μάλιστα με τον χειρότερο δυνατό τρόπο, καθώς εκτός από βαθμολογικό πλήγμα, η ομάδα υπέστη και ψυχολογικό, ενόψει των δύο επόμενων αγώνων με Βιλερμπάν και Άλμπα εκτός έδρας, που έχουν πλέον ένα υπερβολικό ΠΡΕΠΕΙ. Αν ο Ολυμπιακός είχε κάνει δύο-τρία πράγματα πιο σωστά και κέρδιζε στην Μπολόνια, δεν θα έλυνε τα προβλήματά του που θέλουν χρόνο και δουλειά για να διορθωθούν, όμως θα έκανε ένα σημαντικό βήμα για την διατήρηση του μέταλλού, του που τον θέλει να αντιδρά πάντα μετά από κακή ήττα. Και αυτό είναι το κρίμα της βραδιάς που προβληματίζει ακόμα περισσότερο, καθώς ναι μεν αντίδραση βγήκε, αλλά δεν ήταν αρκετή…

Το νέο… μήνυμα της διαιτησίας

Στην Μπολόνια εκτός των αγωνιστικών που αναλύσαμε και των λαθών που έκανε ο Ολυμπιακός και του στοίχισαν, είδαμε φέτος μία ακόμα επιεικώς… περίεργη διαιτησία σε βάρος των «ερυθρόλευκων». Μετά την… κλοπή στο ματς της Κωνσταντινούπολης με την Φενέρ, οι ρέφερι που μέχρι το 30΄ είχαν μοιράσει το καρπούζι στην μέση και με τις εκατέρωθεν αποφάσεις τους έδειχναν πως είναι σε καλή βραδιά, άλλαξαν εντελώς κριτήρια και τρόπο σφυριγμάτων. Όχι μόνο επέτρεψαν το λογικό από την στιγμή που ήθελαν την ανατροπή, μπασκετικό ξύλο των γηπεδούχων (σ.σ. ο Χάκετ έμεινε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο έχοντας 3 φάουλ από το πρώτο!), αλλά έδωσαν όλες τις αμφισβητούμενες φάσεις υπέρ της Βίρτους. Με αποκορύφωμα, το καταφανέστατο αντιαθλητικό φάουλ-ορισμό που κάνει ο Κορντινιέ στον Γουόκαπ με το σκορ 67-67, που ενδεχομένως θα άλλαζε άρδην την ροή του αγώνα. Τα έχει όλα ανάποδα μέχρι στιγμής ο Ολυμπιακός, έχει και σε βάρος του κομβικές αποφάσεις που έχουν επηρεάσει αν μη τι άλλο την βαθμολογική του συγκομιδή, πράγμα απαράδεκτο για το μέγεθός του που αξίζει περισσότερο σεβασμό.

Υ.Γ. Στα θετικά η εμφάνιση του Πετρούσεφ. Ο Σέρβος φόργουορντ/σέντερ έχει τεράστια ποιότητα και όταν θα προσαρμοστεί 100%, θα αλλάξει επίπεδο την ομάδα. Ασφαλώς, δεν αρκεί μόνο αυτός, καθώς αρκετοί ακόμα… αγνοούνται.

Y.Γ.2: Για πρώτη φορά φέτος το δίδυμο Φαλ-Μιλουτίνοφ πήρε καλό βαθμό ταυτόχρονα. Ο Ολυμπιακός οφείλει να τους αξιοποιήσει με ακόμα μεγαλύτερη συνέπεια, μέχρι να διορθώσει το επιθετικό του πρόβλημα, που δεδομένα θα το κάνει όταν ανέβει ο Γουίλιαμς-Γκος, πάρει ανάσες ο Γουόκαπ, γίνει πιο τολμηρός ο Μπραζντέικις και μπει στην εξίσωση ο Μήτρου-Λονγκ. Όλα αυτά, κάνουν ακόμα πιο μπερδεμένο το έργο του προπονητή που είναι σε περίοδο… προετοιμασίας και κατανομής ρόλων. Είναι η εξήγηση και η λογική του μπάσκετ, όμως τα περιθώρια δεδομένα… στενεύουν.

Πηγή: Sport-fm.gr

Α1: Τελευταία Ενημέρωση