Νέα ήττα και εκτός Ευρώπης η ΑΕΚ

Υπέστη την εντός έδρας ήττα 89-83 από τη Φάλκο

Η ΑΕΚ πάλεψε με όλες τις σωματικές και ψυχικές δυνάμεις της, ωστόσο δεν μπόρεσε να πάρει την πολυπόθητη νίκη που χρειαζόταν κόντρα στη Φάλκο, γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα 89-83 στο Κλειστό των Άνω Λιοσίων. Μια ήττα, που σε συνδυασμό με τη νίκη της Ρίγα στη Λετονία επί της Τρεβίζο, άφησε την «Ένωση» οριστικά εκτός συνέχειας Basketball Champions League, με την τελευταία αγωνιστική να αποκτάει διαδικαστικό χαρακτήρα για τους «κίτρινους».

Σε ένα συναισθηματικά φορτισμένο παιχνίδι, λόγω του θανάτου αλλά και της απόσυρσης της φανέλας με το Νο. «13» προς τιμήν του αδικοχαμένου Στέβαν Γέλοβατς, η ομάδα του Στέφανου Δέδα «πλήρωσε» την αστοχία της πίσω από τα 6.75 μέτρα (6/27, 22%), αλλά και τις πολλές χαμένες ελεύθερες βολές (25/35, 71%).

Κάπως έτσι, η ΑΕΚ γνώρισε την τέταρτη ήττα της στα πέντε ματς του ομίλου, με τις καλές εμφανίσεις των Γκρίφιν (24 πόντους, 7 ριμπάουντ) και Ανγκόλα (22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ) να μην αρκούν για το θετικό αποτέλεσμα.

Για τους Ούγγρους που ανέβηκαν στο 4-1, ξεχώρισαν οι Βάραντι (20 πόντους, 6/9 τρίποντα, 12 ασίστ) και Περλ (18 πόντους).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με τους Κολόμ, Ανγκόλα, Γκρίφιν, Βαουλέτ και Χάμερ στην αρχική πεντάδα. Το συναισθηματικά φορτισμένο κλίμα στο κλειστό των Άνω Λιοσίων λόγω του θανάτου του Στέβαν Γέλοβατς, επηρέασε – κάτι απόλυτα φυσικό – τους παίκτες της «Ένωσης».

Δίχως καθαρό μυαλό σε άμυνα και επίθεση, αλλά και χωρίς σκληράδα στα μαρκαρίσματα, η ομάδα του Στέφανου Δέδα βρέθηκε από πολύ νωρίς στο να κυνηγάει το σκορ. Μπένκε και Βάραντι έκαναν μεγάλη «ζημιά» από μακριά, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +9 (7-16 στο 7'). Η είσοδος του Νίκου Παππά στο παρκέ έδωσε μια επιθετική «πνοή» στην ΑΕΚ, ωστόσο με ένα γρήγορο 8-3 στο τελευταίο λεπτό, οι Ούγγροι έκλεισαν το δεκάλεπτο στη μέγιστη τιμή της διαφοράς (15-26).

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η ΑΕΚ ξεπέρασε το αρχικό «σοκ» και μέσω της καλής της άμυνας βρήκε οκτώ αναπάντητους πόντους, κατεβάζοντας τη διαφορά στους τρεις (23-26 στο 12'). Από την άλλη, η Φάλκο χρειάστηκε 3.5 λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο για να βρει τους πρώτους της πόντους.

Παρ' όλα αυτά, η αστοχία της ΑΕΚ πίσω από τα 6.75μ.(1/10 στο πρώτο ημίχρονο), σε συνδυασμό με την εξαιρετική βραδιά στην οποία βρέθηκε ο Βάραντι (14 πόντους) οδήγησε τους φιλοξενούμενους στο +12 και το 39-27 στο 18'. Η «Ένωση» όμως βρήκε τις λύσεις που έψαχνε στην επίθεση δια... χειρός Ανγκόλα και Παππά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο «κολακευτικό» για εκείνη -4 και το 38-42.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο, η ΑΕΚ μπήκε νωχελικά και στις δύο πλευρές του παρκέ. Κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η ομάδα του Μίλος Κονάκοφ, ξεκινώντας με ένα σερί 7-0 για το 40-49, ενώ λίγο αργότερα ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +13 και το 42-55 στο 25'.

Σε αυτό το χρονικό σημείο, οι «κίτρινοι» βρισκόντουσαν στο «καναβάτσο». Κάπου εκεί όμως, η ΑΕΚ έβγαλε χαρακτήρα και έδειξε από τί... μέταλλο είναι φτιαγμένη και με τον Γκρίφιν να σημειώνει επτά πόντους, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα εντυπωσιακό 12-1 μειώνοντας τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της διαφοράς (55-56 στο 27'). Με διαδοχικά καλάθια των δύο ομάδων, η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να προσπεράσει τη Φάλκο, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 61-65.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου, η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει μέχρι και τον έναν πόντο (66-67), ωστόσο παρά τις πολλές ευκαιρίες που είχε για την προσπέραση δεν τα κατάφερε, χάνοντας μάλιστα και αρκετά ελεύθερα σουτ, ενώ στη συνέχεια η Φάλκο με ένα σερί 7-0 έστειλε τη διαφορά στο +8 (66-74).

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για ακόμα μία φορά να ξαναμπούν στο ματς, με το τρίποντο του Ανγκόλα 2.5 λεπτά πριν από το τέλος να κάνει το 75-78, ξεσηκώνοντας τους φίλους της ΑΕΚ στο Κλειστό των Άνω Λιοσίων! Στη συνέχεια όμως, ο MVP της αναμέτρησης, Βάραντι, με δύο διαδοχικά τρίποντα «μαχαιριές» έκανε το 77-84, τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται 83-89.
Τα δεκάλεπτα: 15-26, 38-42, 61-65, 83-89

Α1: Τελευταία Ενημέρωση