Ίδρωσε η ΑΕΚ, αλλά λύγισε τον Πανιώνιο

Τα… χρειάστηκε, όμως έφτασε στο ζητούμενο η ΑΕΚ!

Η ομάδα του Παπαθεοδώρου επικράτησε 101-96 εκτός έδρας του Πανιωνίου στην παράταση και πανηγύρισε τη 14η διαδοχική νίκη της στην Basket League.

Κορυφαίοι για την Ένωση οι Λάνγκφορντ (23 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Τολιόπουλος (13 πόντοι, 4 ριμπάουντ), ενώ από τους γηπεδούχους διακρίθηκαν οι ΜακΓκιλ (19 πόντοι, 6 ασίστ), Σουίτνι (19 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Καμαριανός (18 πόντοι, 4 ριμπάουντ).

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε με 4-0 το παιχνίδι, ωστόσο η ΑΕΚ το ανέτρεψε και πέρασε μπροστά (9-10 στο 4’) βρίσκοντας λύσεις από την περιφέρεια. Με δύο τρίποντα από Βεργίνη και Καμαριανό, οι Νεοσμυρνιώτες ανέκτησαν το προβάδισμά τους (15-10 στο 5’).

Παρ’ όλα αυτά, οι «κιτρινόμαυροι» έτρεξαν σερί 7-0 και πήραν εκ νέου την πρωτοπορία (15-17 στο 8’). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον γκαρντ των γηπεδούχων, Σουίτνι, να εκτελεί για τρεις και να μειώνει σε απόσταση βολής (21-23).

Στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, ο «Δικέφαλος» μπλόκαρε επιθετικά και έδωσε τη δυνατότητα στους «κυανέρυθρους» να περάσουν μπροστά (24-23 στο 13’). Κάπου εκεί όμως οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν και με μπροστάρη τον Γιαννόπουλο, πέτυχαν 8-0 και ξέφυγαν με +7 (24-31 στο 15’).

Εντούτοις, οι παίκτες του Πανιώνιου αντέδρασαν και με επιμέρους 7-2, πλησίασαν εκ νέου (31-33 στο 18’). Στο φινάλε του ημιχρόνου, η ΑΕΚ βρήκε λύσεις και με πλουραλισμό στο σκοράρισμα, έκλεισε το πρώτο μέρος με +4 (38-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ένωση ξεκίνησε… φουριόζα και απέκτησε «αέρα» 8 πόντων (44-52 στο 23’), με τον Χρυσικόπουλο να μπαίνει στην εξίσωση. Με 5 διαδοχικούς πόντους του Σουίτνι, οι γηπεδούχοι επέστρεψαν (49-52 στο 24’).

Σε εκείνο το σημείο πήρε μπρος ο Τολιόπουλος, ο οποίος πέτυχε 5 πόντους και επανέφερε την ομάδα του στο +8 (49-57 στο 26’). Ο γκαρντ του «Δικέφαλου» συνέχισε το κρεσέντο του και έφερε τους φιλοξενούμενους στο +9 (54-63 στο 28’). Στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, οι Νεοσμυρνιώτες βρήκαν λύσεις με τον ΜακΓκιλ και μείωσαν σε 60-66.

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, η ΑΕΚ έδειξε να καθαρίζει την υπόθεση-νίκη, αφού ξέφυγε με +11 (63-74 στο 32’). Η ομάδα του Παπαθεοδώρου διατήρησε διψήφια διαφορά (68-79 στο 35’), ωστόσο σε εκείνο το σημείο επαναπαύτηκε και έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να επιστρέψουν.

Με τους Ντούρεν και ΜακΓκιλ να πυροβολούν, ο Πανιώνιος έτρεξε σερί 11-0 και ισοφάρισε (79-79 στο 37’). Το τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα ήταν δραματικό, με τους «κιτρινόμαυρους» να βασίζονται στον Λάνγκφορντ, ο οποίος σημείωσε 5 διαδοχικούς πόντους για το +3 (81-84 στο 38’).

Με γκολ-φάουλ του ΜακΓκιλ, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν εκ νέου (84-84 στα 39’’), ενώ στις δύο τελευταίες επιθέσεις αστόχησαν ο Ματσιούλις και ο Ντούρεν, με συνέπεια οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στην παράταση (84-84).

Στο έξτρα πεντάλεπτο μίλησε το βάθος πάγκου και η ποιότητα των φιλοξενούμενων, που μετέτρεψαν το 86-85 (41’) σε 86-90 (42’). Με καλάθι του Καμαριανού, οι «κυανέρυθροι» πλησίασαν (90-92 στο 43’), αλλά η ΑΕΚ έτρεξε σερί 6-0 και καθάρισε την υπόθεση-νίκη (90-98 στο 44’).

Στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, οι παίκτες του Πανιωνίου πίεσαν και επιχείρησαν να μειώσουν, ωστόσο η ομάδα του Παπαθεοδώρου διατήρησε την ψυχραιμία της και έφτασε στο τελικό 96-101.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 38-42, 60-66, 84-84, 96-101 (παρ).

Α1: Τελευταία Ενημέρωση