Η Άλμπα λύγισε μετά από θρίλερ τον ασόβαρο Παναθηναϊκό!

Ο προβληματικός Παναθηναϊκός έδωσε δικαίωμα στους Γερμανούς να φύγουν με νίκη (88-84)

Ο Παναθηναϊκός πέταξε ένα ημίχρονο απέναντι στην Άλμπα, έφερε το ματς στα μέτρα του στο δεύτερο, όμως στα τελευταία λεπτά ήταν ασόβαρος και έδωσε δικαίωμα στους Γερμανούς να φύγουν με νίκη (88-84).

Η Άλμπα με πρωταγωνιστές τους Λο και Σμιθ μπήκε πολύ πιο συγκεντρωμένη στο ματς, παίρνοντας γρήγορο προβάδισμα με 2-9 χάρη στην αστοχία των γηπεδούχων. Πολύ γρήγορα γράφτηκε και η πρώτη διψήφια διαφορά, χάρη στο δεύτερο τρίποντο του Σμιθ (2-12). Ο Παναθηναϊκός άρχισε να ξυπνά με Τόμας και Λι, μειώνοντας σε 8-14, ενώ ο Γουίλιαμς με γκολ φάουλ έκανε το 11-14. Οι Γερμανοί αντέδρασαν με Γουέτζελ και Λο, παίρνοντας ξανά προβάδισμα οκτώ πόντων (13-21). Τελικά, η διαφορά αυτή διατηρήθηκε μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με φόρα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν ο Κουμάτζε έγραψε με κάρφωμα το πρώτο +12 (20-32), για να στείλει λίγο αργότερα τη διαφορά στους 14 (20-34). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε με Γκουντάιτις και μείωσε στους 9 (25-34), όμως ο Σμιθ είχε απάντηση με τρίποντο (25-37). Οι «πράσινοι» πάντως ξανά βρήκαν τρόπο να μειώσουν με Γκριγκόνις και Π. Καλαϊτζάκη (32-39), ενώ δύο βολές του τελευταίου έφεραν το 36-41. Ο Λι με φλόουτερ μείωσε λίγο αργότερα ακόμη περισσότερο, σε 42-45. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 42-49 με τρίποντο του Ζούσμαν.

Πολύ γρήγορα στο δεύτερο μέρος, η Άλμπα πήρε και πάλι διψήφια διαφορά χάρη σε Σίκμα και Ζούσμαν (42-53). Κάπου εκεί, «ξύπνησε» ο Ντουέιν Μπέικον, που με 6 συνεχόμενους πόντους έριξε τη διαφορά στο τρίποντο (50-53), ενώ λίγο αργότερα ο Γουίλιαμς ισοφάρισε με λέι απ (54-54). Μπέικον και Λι πήραν τη σκυτάλη, φέρνοντας τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ (59-58). Η Άλμπα απάντησε με Λάμερς και Ντελόου, περνώντας ξανά μπροστά (61-63), όμως ο Μπέικον έβαλε τρίποντο από τα οκτώ μέτρα για το 66-63! Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 68-66.

Η Άλμπα μπήκε πιο δυνατά στο τελευταίο δεκάλεπτο, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα με τρίποντο του Ολίντε (70-72). Ο Ζούσμαν έβαλε κι άλλο τρίποντο για το 71-75, όμως ο Παπαγιάννης είχε απάντηση για το 74-75, βάζοντας άλλους 4 πόντους για το 78-75. Ο Γκριγκόνις με φοβερό σουτ, έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +5 υπέρ του Παναθηναϊκού (80-75). Ο Λο έβαλε τρίποντο, όμως ο μαχητικός Π. Καλαϊτζάκης απάντησε με γκολ φάουλ για το 83-78. Η Άλμπα εκμεταλλευόμενη τις κακές επιλογές του Παναθηναϊκού ισοφάρισε με τον Λο σε 84-84, ενώ ο ίδιος έβαλε 2/2 βολές για το 84-86.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 42-49, 68-66, 84-88

Πηγή: sportfm.gr