Εκκωφαντικός Ολυμπιακός, άνοιξε το «γκάζι» και πάτησε το Λαύριο!

Τι Ολυμπιακός ήταν αυτός! Με τους «ερυθρόλευκους» να πραγματοποιούν μια ονειρική και άκρως επιθετική εμφάνιση, πέρασαν με το... εκκωφαντικό 108-72 από το Λαύριο και έκαναν το «2 στα 2» σε αυτό το ξεκίνημα της Stoiximan Basket League!

Το παιχνίδι κρίθηκε στη... μυθική τρίτη περίοδο των Πειραιωτών εκεί όπου οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 39-13 (!), στέλνοντας τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο μέχρι και τους +40! Αξιοσημείωτο ήταν το γεγονός πως σκόραραν και οι δώδεκα παίκτες του Ολυμπιακού, οι οποίοι βρέθηκαν σε εξαιρετικό βράδυ με 29/45 (64%) δίποντα και 12/24 τρίποντα (50%).

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ντόρσεϊ (22 πόντους), Φαλ (11 πόντους, 4 ριμπάουντ) και Πρίντεζης (11 πόντους, 6 ριμπάουντ), ενώ όσον αφορά την ομάδα του Χρήστου Σερέλη... διασώθηκε ο Μάρκους Λιούις με 17 πόντους.

Το ματς:

Παρά το γεγονός πως οι δύο ομάδες είχαν ευρωπαϊκές υποχρεώσεις και μάλιστα απαιτητικές μέσα στην εβδομάδα, το παιχνίδι είχε υψηλό ρυθμό και ένταση από την αρχή. Ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά εύστοχος στο πρώτο δεκάλεπτο (12/17 σουτ, 10/11δ.), ξεφεύγοντας με 9-4 στο 3'. Το Λαύριο αντέδρασε και με μπροστάρη τον Λιούις ο οποίος πέτυχε δύο τρίποντα και ένα δίποντο πέρασε μπροστά με 17-16 στο 6'. Η εξαιρετική εμφάνιση του Γουόκαπ σε άμυνα και επίθεση, αλλά και τα πολύ καλά ποσοστά των «ερυθρόλευκων» από το ζωγραφιστό έβαλαν εκ νέου την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα σε θέση οδηγού (21-26), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο +8 (21-29).

Η είσοδος των Πρίντεζη και Σλούκα για πρώτη φορά στο παρκέ έδωσε άλλον «αέρα» στον Ολυμπιακό στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ενδεικτικό είναι πως ο αρχηγός των Πειραιωτών μέτρησε 7 πόντους και 5 ριμπάουντ (4 επιθετικά), ενώ ο 31χρονος γκαρντ που είχε 5 μαζεμένους πόντους στις αρχές της περιόδου ανεβάζοντας για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια τιμή (24-34 στο 13'). Λίγο αργότερα, Ζαν-Σαρλ και Λαρεντζάκης ανέβασαν τη διαφορά στο +13 (30-43 στο 18'). Ο Λιούις... πάλευε μόνος του για τους γηπεδούχους, με τον Ολυμπιακό να κλείνει το ημίχρονο με 3 μαζεμένους πόντους του Πρίντεζη για το 38-49.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ένα... κονσέρτο για πολυβόλα για τον Ολυμπιακό, το οποίο θα μνημονεύεται για χρόνια. Και αυτό γιατί οι Πειραιώτες πραγματοποίησαν το καλύτερο επιθετικά δεκάλεπτό τους εδώ και πολλά χρόνια, σκοράροντας 39 πόντους! Με οκτώ μαζεμένους πόντους του Ντόρσεϊ στις αρχές της περιόδου ξέφυγαν 57-43, με το τρίποντο του Παπανικολάου λίγο αργότερα να στέλνει τη διαφορά στο +17 (43-60 στο 24').

Ο Ολυμπιακός δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, αντιθέτως έγινε ακόμα πιο επιθετικός και βρίσκοντας πολλά σουτ πίσω από τα 6.75μ. έτρεξε ένα επιμέρους 14-0, εκτοξεύοντας τη διαφορά από τους 20 πόντους και το 66-46 στο +34 για το 80-46! Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ συνδέθηκαν εκ νέου από μακρινή απόσταση με το αντίπαλο καλάθι για το 88-51 της τρίτης περιόδου.

Το παιχνίδι μπορεί να είχε κριθεί, όμως οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με κεκτημένη ταχύτητα και χάρη στα καλάθια των Πρίντεζη και Σλούκα έφτασαν και το +40 στα μέσα του δεκαλέπτου για το 102-62. Όπως ήταν φυσικό, οι παίκτες του Ολυμπιακού χαλάρωσαν στα τελευταία λεπτά, δίνοντας την ευκαιρία στο Λαύριο να μαζέψει κάπως τη διαφορά για το τελικό 108-72.

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 38-49, 51-88, 72-108

MVP: Παρά το γεγονός πως πολλοί ήταν εκείνοι που έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης για τον Ολυμπιακό, εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Ντόρσεϊ με τους 22 πόντους που πέτυχε, έχοντας 7/9 σουτ και 4/4 βολές.

Ο αριθμός που έκανε τη διαφορά: Μεγάλη διαφορά έκανε η δημιουργία των δύο ομάδων με τον Ολυμπιακό να έχει 22 ασίστ για 11 λάθη, ενώ το Λαύριο έμεινε μόλις στις 7 τελικές πάσες για 15 λάθη.